Kadınlarda sağlık okuryazarlığı, meme kanseri farkındalığı ve mamografi öz yeterlilik düzeyinin mamografi çektirmeye etkisi
The effect of health literacy, breast cancer awareness, and mammography self-efficacy levels on having a mammogram in women
- Tez No: 962902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, kadınlarda sağlık okuryazarlığı, meme kanseri farkındalığı ve mamografi öz yeterlilik düzeyinin mamografi çektirmeye etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kesitsel ve ilişki arayıcı tipte olan bu çalışma 1 Mart- 31 Nisan 2024 tarihleri arasında bir il merkezinde halk eğitim merkezi kurslarına giden 346 kadının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada ''Tanıtıcı Bilgiler Formu'', ''Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (SOY)'', ''Meme Kanseri Farkındalık Ölçeği (MKFÖ)'' ve ''Mamografi Öz Yeterlilik Ölçeği (MÖYÖ)'' kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 paket programında yapılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalamasının 48.52±6.68 (minimum:40, maksimum:69) olduğu ve %39.3'nün düzenli mamografi çektirdiği belirlenmiştir. SOY ölçeği toplam puan ortalamasının 105.55±18.70 ve MÖYÖ puan ortalamasının 44.05±7.86 olduğu saptanmıştır. MKFÖ alt boyut puan ortalamaları incelendiğinde; Risk Faktörleri 11.71±3.54, Belirti/Bulgu Bilgisi 14.45±2.67, Tutum 25.69±4.46, Tarama Engelleri 8.32±4.18 ve Sağlık Davranışı puan ortalaması 10.15±2.80 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of women's health literacy, breast cancer awareness and mammography self-efficacy levels on having mammography. This cross-sectional and correlational study was conducted with the participation of 346 women who attended public education center courses in a city center between March 1 and April 31, 2024. In data collection,“Introductory Information Form”,“Health Literacy Scale (HLS)”,“Breast Cancer Awareness Scale (BCAS)”and“Mammography Self-Efficacy Scale (MSSE)”were used. Data analysis was done using SPSS 22.0 package program. It was determined that the average age of the women participating in the study was 48.52±6.68 (minimum: 40, maximum: 69) and 39.3% of them had regular mammography It was determined that the total score average of the HLS was 105.55±18.70 and the mean score of the MSSE was 44.05±7.86. When the BCAS sub-dimension mean scores were examined, it was determined that Risk Factors were 11.71±3.54, Symptom/Finding Knowledge was 14.45±2.67, Attitude was 25.69±4.46, Screening Barriers were 8.32±4.18 and Health Behavior mean score was 10.15±2.80.