Kamu kurum ve kuruluşlarına ataması yapılan şehit yakınları ve gazilerin mesleki ve kurumsal aidiyet düzeyinin incelenmesi
Examination of the professional and institutional belonging levels of relatives of martyrs and veterans appointed to public institutions and organizations
  1. Tez No: 962925
  2. Yazar: ŞEMSEDDİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen şehit yakınları ve gazilerin, kurumsal ve mesleki aidiyet düzeylerini ortaya çıkarmayı amaçlayan bu araştırma, nicel yöntemle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 370 şehit yakını ve gaziler oluşturmaktadır. Ölçek aracı olarak tanımlayıcı form ile“Kurumsal Aidiyet Ölçeği”ve“Mesleki Aidiyet Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, cinsiyete ve medeni duruma göre mesleki ve kurumsal bağlılık puanlarında istatistiki açıdan anlamlı bir farkın olmadığı fakat eğitim durumlarının aidiyet düzeyleri üzerinde dolaylı etki yarattığı, yaş faktörüne göre değerlendirildiğinde ise katılımcıların yaş gruplarına göre aidiyet düzeyleri değişebildiği dolayısıyla istatistiksel farkın olduğu görülmüştür. Bir diğer önemli bulgu ise katılımcıların şehit yakını veya gazi olarak kamu kurumuna atanmasında yani atanılan pozisyon aidiyet düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Kurumsal ve mesleki aidiyet arasında anlamlı bir ilişki olduğu, katılımcıların ise kurumsal bağlılıklarının yüksek düzeyde olduğu, mesleki aidiyet düzeylerinin ise orta seviyede olduğu saptanmıştır. Kurumsal aidiyet açısından bakıldığında şehit yakınları ve gazilerin çalıştıkları kuruma olan güven ve kendilerine sağlanan desteğin oldukça belirleyici bir faktör olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre, örgüte ve mekâna duyulan aidiyetin kurumsal bağlılıkla ilişkili olduğu görülmüş, iş değişikliği, sosyal bağlar ve hobi gibi faktörlerin aidiyet üzerinde etkili olduğu anlaşılmıştır. Araştırma bulguları, konu bağlamında tartışılarak öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to reveal the institutional and professional belonging levels of martyrs' relatives and veterans employed in public institutions and organisations, was carried out by quantitative method. The population of the research consists of 370 relatives of martyrs and veterans selected by simple random sampling method. The descriptive form and 'Institutional Belonging Scale' and 'Professional Belonging Perception Scale' were used as measurement tools. When the findings obtained in the research are evaluated, it is seen that there is no statistically significant difference in professional and institutional commitment scores according to gender and marital status, but educational status has an indirect effect on the level of belonging, and when evaluated according to the age factor, it is seen that the level of belonging can change according to the age groups of the participants, so there is a statistical difference. Another important finding is that there is no significant difference between the participants' level of belonging to the public institution as a martyr's relative or veteran, that is, the position assigned. It was determined that there was a significant relationship between institutional and professional belonging, and that the participants' institutional loyalty was at a high level and their professional belonging levels were at a medium level. In terms of institutional belonging, it was determined that the trust in the institution where the relatives of martyrs and veterans work and the support provided to them is a very determining factor. According to the results of the research, it was seen that belonging to the organisation and the place was related to institutional loyalty, and factors such as job change, social ties and hobbies were found to be effective on belonging. Research findings are discussed in the context of the subject and recommendations are listed.