Rotator manşet lezyonu olan bireylerde konvansiyonel tedaviye ek uygulanan diyafragmatik solunum egzersizlerinin ağrı, üst ekstremite stabilitesi ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of diaphragmatic breathing exercises applied in addition to conventional treatment on pain, upper extremity stability and anxiety in individuals with rotator cuff lesions
  1. Tez No: 962926
  2. Yazar: BUKET VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HOŞBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, rotator manşet lezyonu olan bireylerde, konvansiyonel tedavi ve post izometrik relaksasyon tekniğine ek olarak uygulanan diyafragmatik solunum egzersizlerinin ağrı, eklem hareket açıklığı, fonksiyonellik, üst ektremite stabilitesi ve anksiyete üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yürütüldü. Çalışmaya, rotator manşet lezyonu tanısı almış, 18-65 yaş arasında, 32 gönüllü birey dahil edildi. Kontrol grubuna (n=16), konvansiyonel tedavi ve post-izometrik relaksasyon tekniği; Solunum grubuna (n=16) ise bu tedavilere ek olarak diyafragmatik solunum egzersizleri uygulandı. Çalışmada, bireylerin ağrı şiddetini değerlendirmek için Vizüel Analog Skala (VAS), eklem hareket açıklıkları için universal gonyometre, fonksiyonel durumları için Omuz Ağrı ve Disabilite İndeksi (SPADİ), üst ekstremite stabilitesi için Üst Ekstremite Y-Denge Testi, anksiyete düzeyi için Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI), ek olarak nabız ve oksijen satürasyonu değerlerinin ölçümü için parmak tipi pulse oksimetre cihazı kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS V.27 programı kullanıldı. Çalışmamızın sonucunda her iki grupta da grup içi değerlendirmede nabız hariç tüm parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of diaphragmatic breathing exercises in addition to conventional treatment and post isometric relaxation technique on pain, range of motion, functionality, upper extremity stability and anxiety in individuals with rotator cuff lesions. 32 volunteers aged between 18 and 65 years, diagnosed with rotator cuff lesions, were included in the study. Conventional treatment and post-isometric relaxation technique were performed to the control group (n=16) and diaphragmatic breathing exercises in addition to these treatments to the respiratory group (n=16). Visual Analog Scale (VAS) was used to assess pain intensity, universal goniometer for range of motion, Shoulder Pain and Disability Index (SPADİ) for functional status, Upper Extremity Y-Balance Test for upper extremity stability, State-Trait Anxiety Inventory (STAI) for anxiety level, and finger-type pulse oximeter was used to measure pulse and oxygen saturation values. SPSS V.27 program was used for statistical analysis of the data. As a result of our study, statistically significant improvement was found in all parameters except pulse in the intragroup evaluation in both groups (p0.05).