Medikal uygulamalarda kullanılabilecek uçucu yağ içeren modifiye polivinil alkol (PVA) esaslı hidrojellerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of modified polyvinyl alcohol (AVA) based hydrogels containing essential oils that can be used in medical applications
- Tez No: 962988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NUR PARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hidrojeller; yüksek su tutma kapasiteleri, yumuşak doku benzeri elastik yapıları ve biyouyumlu özellikleri sayesinde medikal uygulamalarda yara örtüsü, doku mühendisliği iskeleleri ve kontrollü ilaç salım sistemleri gibi çok sayıda alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu amaca yönelik sıklıkla tercih edilen polivinil alkol (PVA), hidrofilik yapısı, kimyasal kararlılığı ve toksik olmaması ile dikkat çekmektedir. Ancak sınırlı fonksiyonel gruba sahip olması, çapraz bağlanabilirliğini ve çok yönlü kullanım potansiyelini kısıtlamaktadır. Bu kapsamda, PVA'nın kimyasal olarak maleik anhidrit (MA) ile modifiye edilmesi sayesinde reaktif gruplar kazandırılmış ve böylece hem UV ışık ile çapraz bağlanabilirliği hem de fonksiyonelliği artırılmıştır. Bu tez çalışmasında, modifiye edilen maleatlanmış PVA (PVA-MA), biyolojik esaslı jelatin ile 3:1 oranında karıştırılarak, N,N′-Metilenbisakrilamid (MBAm) ve etilen glikol dimetakrilat (EGDMA) gibi çapraz bağlayıcılar eşliğinde UV ışığı altında kürlenerek hibrit hidrojel sistemleri sentezlenmiştir. Ardından, bu yapıya farklı oranlarda (%4, %7, %10, %13, %18) lavanta uçucu yağı ilave edilerek sistemin hem antimikrobiyal hem de emülsiyon yapılı hidrojel formu oluşturulmuştur. Böylece bu çalışmada, klasik hidrojel yapılarla birlikte hidrofobik uçucu yağ fazını kapsülleyebilen, çift fazlı ve terapötik etkili emülsiyon hidrojellerin geliştirilmesi de hedeflenmiştir. Üretilen hidrojellerin morfolojisi, termal kararlılığı, şişme değerleri ve antibakteriyal etkinlikleri incelenmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması yalnızca klasik hidrojel sistemlerinin ötesine geçerek, emülsiyon yapılı, çift fazlı, uçucu yağ yüklü hidrojel sistemlerinin tasarlandığı ve karakterize edildiği yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Elde edilen sistemlerin, özellikle biyomedikal alanda antibakteriyel yara örtüleri olarak kullanılabilecek potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, UV ile çapraz bağlanması sayesinde, endüstriyel üretime uygun, çevre dostu ve hızlı kürlenebilen bir malzeme sistemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrogels are widely used in many areas such as wound dressings, tissue engineering scaffolds and controlled drug release systems in medical applications due to their high water retention capacity, soft tissue-like elastic structures and biocompatible properties. Polyvinyl alcohol (PVA), which is frequently preferred for the purpose, attracts attention with its hydrophilic structure, chemical stability and non-toxicity. However, having limited functional groups limits its cross-linkability and versatile usage potential. In this context, PVA is chemically modified with maleic anhydride (MA) to gain reactive groups and thus both its cross-linkability with UV light and its functionality are increased. In this thesis study, hybrid hydrogel systems were synthesized by mixing modified maleated PVA (PVA-MA) with biologically based gelatin at a ratio of 3:1 and curing under UV light with crosslinkers such as N,N′-Methylenebisacrylamide (MBAm) and ethylene glycol dimethacrylate (EGDMA). Then, lavender essential oil was added to this structure at different ratios (4%, 7%, 10%, 13%, 18%) to form both antimicrobial and emulsion hydrogel forms of the system. Thus, in this study, it was also aimed to develop biphasic and therapeutic emulsion hydrogels that can encapsulate the hydrophobic essential oil phase together with classical hydrogel structures. The morphology, thermal stability, swelling values and antibacterial activities of the produced modified PVA/gelatin hydrogels were investigated. As a result, this thesis study offers an innovative approach that goes beyond classical hydrogel systems and designs and characterizes emulsion-structured, dual-phase, essential oil-loaded hydrogel systems. It has been determined that the obtained systems have the potential to be used especially in the biomedical field, especially as antibacterial wound dressings. In addition, thanks to UV cross-linking, an environmentally friendly and fast-curing material system suitable for industrial production has been developed.