Ailelerde kitle iletişim araçları kullanımının çocukların davranışsal gelişimine etkisi üzerine bir çalışma
A study on the impact of mass media use in families on children's behavioral development
  1. Tez No: 962996
  2. Yazar: KÜBRA ÖZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde dijital medya araçlarının hızla yaygınlaşması, çocukların gelişim süreçleri üzerindeki etkilerini önemli bir araştırma alanı haline getirmiştir. Medya içeriklerindeki şiddet düzeyi, etkileşim biçimleri ve günlük kullanım süresi; ilkokul çağındaki çocukların bilişsel işlevleri, davranışsal tepkileri ve psikososyal uyumları üzerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu doğrultuda yapılandırılan nicel araştırma, ebeveynlerin medya kullanım alışkanlıkları ile çocukların dışsallaştırılmış davranış problemleri, dikkat eksiklikleri ve yürütücü işlev bozuklukları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İstanbul merkez ilçelerinde devlet okullarında öğrenim gören 300 ilkokul öğrencisi ve ebeveynlerinden elde edilen verilerle yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde ASEBA Okul Çağı Davranış Kontrol Listesi, İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve Aile Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) programı ile gerçekleştirilmiş; Pearson korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, ebeveynlerin uzun süreli medya kullanımı ve şiddet içerikli medya tercihinin, çocuklarda artan saldırganlık düzeyleri ve dikkat eksikliği semptomları ile anlamlı şekilde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Sosyal medya kullanımının ise çocukların benlik algısını ve beden imajını olumsuz etkilediği, aynı zamanda dışsallaştırılmış davranış problemlerini tetiklediği belirlenmiştir. Buna karşılık, ebeveynlerin denetleyici ve rehberlik edici tutumlarının bu olumsuz etkileri anlamlı ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçları, medya okuryazarlığının geliştirilmesi, ebeveyn rehberlik programlarının yaygınlaştırılması ve çocuklar için kontrollü medya kullanım politikalarının oluşturulması gerekliliğini vurgulamaktadır. Bulgular, bilinçli ve seçici medya tüketiminin çocuk gelişimi açısından önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid proliferation of digital media tools today has made their impact on children's developmental processes a significant area of research. The level of violence in media content, forms of interaction, and daily usage duration play a decisive role in the cognitive functions, behavioral responses, and psychosocial adjustment of primary school-aged children. This quantitative study, structured accordingly, aims to examine the relationship between parental media usage habits and children's externalizing behavior problems, attention deficits, and executive function impairments. The research was conducted with data collected from 300 primary school students attending public schools in central Istanbul and their parents. The ASEBA School-Age Behavior Checklist, Internet Addiction Scale, and Family Assessment Scale were used during data collection. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) was employed for statistical analyses, utilizing Pearson correlation analysis, multiple regression analysis, and one-way ANOVA (Analysis of Variance). The findings reveal that parents' prolonged media usage durations and preference for violent media content significantly contribute to increased aggression levels and heightened attention deficit symptoms in children. Social media usage was found to negatively affect children's self-perception and body image while triggering externalizing behavior problems. Conversely, parents' supervisory and guiding attitudes toward media usage were observed to significantly mitigate these adverse effects. The research results emphasize the need to enhance media literacy, expand parental guidance programs, and establish controlled media policies for children. The findings demonstrate that conscious and selective media consumption is crucial for child development.