Türkiye'de fizik bilimi alanının kurumsallaşması ve bilim topluluğu: Ekoller, tipolojiler ve kesişimler
The institutionalization of the physics discipline in Turkey and its scientific community: Ecoles, typologies, and intersections
- Tez No: 963026
- Danışmanlar: PROF. DR. VEFA SAYGIN ÖĞÜTLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Bu tezde Türkiye'de farklı bilim anlayışlarına sahip fizikçi tipolojilerinin varlığının arkasındaki gerekçelerin neler olduğu sorgulanmaktadır. Bu sorgulama, alandaki ayrışmanın ne kadarının alan seçimlerindeki epistemik gerekliliklerden ne kadarının da sosyal unsurlardan kaynaklandığını merkeze almaktadır. Bu nedenle çalışmada hem alan seçiminde etkili olan sosyal unsurlar hem de bu seçimin fizik alanı içinde faili nasıl bir strateji izlemeye yönlendirdiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma eleştirel realist bir ontolojik zeminden hareket etmiş ve epistemik olarak Bourdieucü alan teorisinden esinlenmiştir. Bu kapsamda alan analizi için 9 farklı üniversitenin fizik bölümlerinden 24 farklı fizikçi ile nitel derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Fizik alanı, alan içi tercihler, alt çalışma alanlarının karşılıklı etkileşimleri, fonlar, laboratuvarlar, ekoller ve usta-çırak ilişkisi bağlamında analiz edilmiştir. Bu minvalde fizik alanı hem bilimsel bilgi açısından tarihsel boyutlarıyla irdelenmiş hem de saha çalışmasıyla desteklenmiştir. Alan içerisindeki faillerin tercihlerindeki sosyal unsurları açığa çıkarmaya çalışan bu tez, aynı zamanda alanın içsel yapısını ve işleyiş biçimlerini de gözler önüne sermektedir. Sonuç olarak, farklı fizikçi profillerinin tek bir etken tarafından belirlenmediği; aksine ilişkisel olarak sosyal dinamiklerle bilimsel bilginin epistemik gerekliliklerinin karşılıklı etkileşimi ve iç içe geçmesi sonucu şekillendiği anlaşılmıştır. Buna ek olarak, fizik alanı ile genelde sosyal bilimlerin özelde ise sosyolojinin iş birliği imkanları tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the underlying reasons for the existence of different typologies of physicists with distinct conceptions of science in Turkey. This inquiry focuses on the extent to which the differentiation within the field stems from epistemic necessities related to field choices, and to what extent it is shaped by social factors. For this reason, the study seeks to understand both the social factors influencing field selection and how this selection leads the agent to pursue certain strategies within the field of physics. The study is based on a critical realist ontological ground and epistemically inspired by Bourdieu's field theory. In this context, qualitative in-depth interviews were conducted with 24 physicists from physics departments of 9 different universities for field analysis. The field of physics was analyzed in the context of intra-field preferences, interactions between sub-fields, funding, laboratories, schools and master-apprentice relationships. In this context, the field of physics has been examined both in terms of scientific knowledge with its historical dimensions and supported by fieldwork. This thesis, which tries to reveal the social elements in the preferences of the agents in the field, also reveals the internal structure and functioning of the field. As a result, it is understood that different physicist typologies are not determined by a single factor; rather, they are shaped by the interaction and intertwining of relational social dynamics and epistemic requirements of scientific knowledge. In addition, the possibilities for cooperation between the field of physics and social sciences in general and sociology in particular have been examined.