Sigara içen orta şiddetli periodontitis hastalarında cerrahisiz periodontal tedaviye destek olarak diyot lazer uygulanmasının periodontal ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effects of diode laser adjunctive to non surgical periodontal therapy on clinical and biochemical parameters in smoking with moderate periodontitis
- Tez No: 963028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ELİF MUTAFCILAR VELİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Periodontal hastalıklar, konak bağışıklık yanıtı ile mikroorganizmalar arasındaki etkileşim sonucu ortaya çıkan, patogenezinde pro- ve anti-enflamatuvar sitokinler ile oksidatif stres mediatörlerinin rol oynadığı kronik enflamatuvar hastalıklardır. Bu çalışmanın amacı sigara içen orta şiddetli periodontitis hastalarında cerrahi olmayan periodontal tedaviye destek olarak diyot lazer uygulamasının periodontal ve biyokimyasal parametreler üzerinde olan etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya; Selçuk Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na başvuran sistemik olarak sağlıklı Evre 3 Derece B periodontitise sahip sigara içen diyot lazer uygulanmış (L+S+) 15 birey, sigara içen diyot lazer uygulanmamış (L-S+) 15 birey, sigara içmeyen diyot lazer uygulanmış (L+S-) 15 birey ve sigara içmeyen diyot lazer uygulanmamış (L-S-)15 birey olmak üzere toplam 60 birey dahil edildi. Sondlama cep derinliği (SCD, SCD≥4, SCD≥5, SCD≥6), klinik ataşman seviyesi (KAS), plak indeks (Pİ), gingival indeks (Gİ) ve sondlamada kanama yüzdesi (SKY) gibi klinik periodontal kayıtlar alındı ve uyarılmamış tükürük örnekleri toplandı. Total Oksidan Seviyesi (TOS), Total Antioksidan Seviyesi (TAS), Malondialdehit (MDA) ve 8- Hidroksideoksiguanizon (8-OHdG) seviyeleri ELISA yöntemi ile değerlendirildi. Tüm istatiksel veriler iki düzeyli değişkenlerin ortalamalar arası fark kontrollerinde; homojen varyanslı ikililer için Student's t testi, heterojen varyanslı ikililer için ise Welch's t testi kullanılmıştır. Varyansların homojenliği Bartlett testi ile sınanmıştır. İki düzeyli değişkenlerin tekrarlı ölçümler arasındaki farkın kontrolünde Bağımlı Örneklem t testi kullanılmıştır. İkiden çok düzeyli değişkenlerin ortalamalar arası fark kontrollerinden önce Bartlett testi ile varyans homojenliği sınanmıştır. Homojen varyanslı değişkenlerde Fisher's ANOVA testi, heterojen varyanslı değişkenlerde Welch's ANOVA testi kullanılmıştır. Anlamlı bulunan farkların ikili karşılaştırmalarında; homojen varyanslı ikililerde Tukey testi, heterojen varyanslı ikililerde Games-Howell testi kullanılmıştır. İkiden çok düzeyli değişkenlerin tekrarlı ölçümler arasındaki farkın kontrolünde, öncelikle Mauchly's W testi ile küresellik sınanmıştır. Ardından tekrarlı ölçümlü ANOVA testi ile ölçümler arasındaki fark sınanmıştır. Anlamlı bulunan farkların ikili karşılaştırmalarında; küreselliğin sağlandığı ikililerde Bonferroni testi, küreselliğin ihlal edildiği ikililerde Holm testi kullanılmıştır. Parametreler arası korelasyon analizi Pearson korelasyon katsayısı ile sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases are chronic inflammatory conditions that arise from the interaction between the host immune response and microorganisms, in which pro- and anti-inflammatory cytokines as well as oxidative stress mediators play a role in the pathogenesis. The aim of this study is to evaluate the effects of adjunctive diode laser application to non-surgical periodontal therapy on periodontal and biochemical parameters in moderately periodontitis patients who smoke. A total of 60 systemically healthy individuals diagnosed with Stage 3 Grade B periodontitis who presented to the Department of Periodontology, Faculty of Dentistry, Selçuk University, were included in the study. The participants were divided into four groups: 15 smokers who received diode laser treatment (L+S+), 15 smokers who did not receive diode laser treatment (L−S+), 15 non-smokers who received diode laser treatment (L+S−), and 15 non-smokers who did not receive diode laser treatment (L−S−). Clinical periodontal parameters, including probing pocket depth (PPD; PPD≥4 mm, PPD≥5 mm, PPD≥6 mm), clinical attachment level (CAL), plaque index (PI), gingival index (GI), and bleeding on probing (BOP) percentage were recorded. In addition, unstimulated saliva samples were collected and the levels of Total Oxidant Status (TOS), Total Antioxidant Status (TAS), Malondialdehyde (MDA), and 8-Hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG) were analyzed using the ELISA method. All statistical data were analyzed using Student's t test for pairs with homogeneous variance and Welch's t test for pairs with heterogeneous variance. The homogeneity of variances was tested with Bartlett's test.Dependent Sample t test was used to check the difference between repeated measurements of two-level variables.The homogeneity of variance was tested with Bartlett's test before the difference between means of variables with more than two levels. Fisher's ANOVA test was used for variables with homogeneous variance and Welch's ANOVA test was used for variables with heterogeneous variance. In pairwise comparisons of significant differences, Tukey's test was used for pairs with homogeneous variance and Games-Howell test was used for pairs with heterogeneous variance. In the control of the difference between repeated measures of variables with more than two levels, sphericity was first tested with Mauchly's W test. Then, the difference between the measurements was tested with repeated measures ANOVA test. In pairwise comparisons of significant differences, Bonferroni test was used in pairs where sphericity was ensured and Holm test was used in pairs where sphericity was violated.Correlation analysis between parameters was tested with Pearson correlation coefficient. According to the data obtained in our study, a significant difference was observed in the mean age between the control group of smokers and the test group of non-smokers. In terms of gender distribution, the majority of smokers in both the test and control groups were male. Following non-surgical periodontal treatment, all clinical parameters including CAL, PPD, PPD≥4 mm, PPD≥5 mm, PPD≥6 mm, PESA, PISA, BOP, PI, and GI showed a statistically significant reduction at the 1st and 3rd months in all groups (p0.05).