Sigara içen evli kadınlarda aile işlevselliği ve cinsel yaşam kalitesinin araştırılması
Investigation of family functionality and sexual life quality in smoker married women
  1. Tez No: 818174
  2. Yazar: AYŞE ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sigara İçen Evli Kadınlarda Aile İşlevselliği ve Cinsel Yaşam Kalitesinin Araştırılması Amaç: Bizim çalışmamızın amacı sigara içen evli kadınların aile işlevselliği ve cinsel yaşam kalitesinin araştırılıp belirlenmesi ve içmeyenlerle karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda sigara içen evli kadınlarda aile işlevselliğini belirleyerek aile fonksiyonelliğini ve sigaranın cinsel yaşam kalitesine etkisini belirlemeyi amaçlıyoruz. Koruyucu hekimlik ve hastaları biyopsikososyal yönden ele almak adına tüm hastalıklar için değiştirilebilir bir risk faktörü olan sigara ve zararlı etkilerinin önüne geçmek aile hekimliği için çok mühimdir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte olan çalışmamız, 15.04.2023-14.07.2023 tarihlerinde Adana Yüreğir Köprülü Kışla Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 226 evli kadınla yürütüldü. 18 yaş üstü çalışmaya katılmayı kabul eden sigara içen ve içmeyen evli kadınlar ile uygun görüşme ortamında yüzyüze görüşme ile önceden hazırladığımız veri toplama formu soruları soruldu. Çalışmamıza katılan kadınların 113'ü sigara içiyor, 113'ü içmiyordu. Katılımcıların sosyodemografik verileri, antropometrik ölçümleri, eşi ile ilgili bilgiler, eşi ile yaşadığı cinsellik memnuniyeti, kendi ve eşinin ailesi ile olan temasları sorgulandı. Sigara içenlere Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi(FNBT) yapıldı. Aile işlevselliği için Aile APGAR Ölçeği kullanıldı. Cinsel yaşam kalitesi için Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği(ACYÖ) ve Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği(GRCDÖ) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Investigation of Family Functionality and Sexual Life Quality in Smoker Married Women Aim: The aim of our study is to investigate and determine the family functionality and sexual life quality of married women who smoke and to compare them with non-smokers. In our study, we aimed to determine family functionality and the effect of smoking on the quality of sexual life by determining family functionality in married women who smoke. It is very important for family medicine to prevent smoking and its harmful effects, which are modifiable risk factors for all diseases, in order to deal with preventive medicine and patients from a biopsychosocial perspective. Materials and Methods: Our cross-sectional study was conducted with 226 married women registered to Adana Yuregir Köprülü Barracks Family Health Center between 15.04.2023 and 14.07.2023. The questions of the data collection form that we prepared before were asked face-to-face interviews with smokers and non-smoker married women who agreed to participate in the study over the age of 18. Of the women participating in our study, 113 were smokers and 113 were non-smokers. The participants' sociodemographic data, anthropometric measurements, information about their spouses, sexual satisfaction with their spouses, and their contacts with themselves and their spouse's family were questioned. Fagerström Nicotine Dependence Test (FNBT) was performed on smokers. Family APGAR Scale was used for family functionality. Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX) and Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale (GRISS) were applied for sexual life quality. The data were analyzed in the SPSS statistical program, and the p value of