Keban Baraj Gölü'nde yaşayan barbus rajanorum mystaceus (Heckel, 1843), barbus esocinus (Heckel, 1843) ve capoeta trutta (Heckel, 1843) balıklarının kan hücrelerinin mevsimlere bağlı olarak sitolojik ve ...
The Cytologic and physiologic investigation in blood cells of barbus rajanorum mystaceus (Heckel, 1843), barbus esocinus (Heckel, 1843) and capoeta trutta (Heckel, 1843) fishes depending season obtained in Keban dam ..
- Tez No: 96304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM BİTMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KEBAN BARAJ GÖLÜNDE YAŞAYAN BARBUS RAJANORUM MYSTACEUS (HECKEL, 1843), BARBUS ESOCINUS (HECKEL, 1843) ve CAPOETA TRUTTA (HECKEL, 1843) BALIKLARININ KAN HÜCRELERİNİN MEVSİMLERE BAĞLI OLARAK SİTOLOJİK VE FİZYOLOJİK YÖNDEN İNCELENMESİ Ömer YILAYAZ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 2000, Sayfa : 60 Bu çalışmada Keban Baraj Gölünde yaşayan ve bölgemizde ekonomik önemi olan üç tatlı su balığında hematolojik inceleme yapılmıştır. Ocak 1997 ile Aralık 1998 tarihleri arasında aylık periyotlar halinde toplam iki yıl sürmüş olan çalışmada balıklar istasyon olarak belirlenmiş olan bölgeden yakalanarak laboratuvara canlı olarak getirilmişlerdir. Balıklar daha sonra tür tayinleri yapılıp, 1-2 saat kadar 50 İt Tik su dolu kovalarda bekletilerek stresden kurtulmaları sağlandıktan sonra; kalplerinden kan alma işlemi yapılmıştır. Her bir balıktan alman kan örneğinden önce hematolojik analizler yapılmış; daha sonra ise balıkların yaş, uzunluk, ağırlık ve eşey gibi biyolojik özellikleri tespit edilmiştir. Alman kan örneklerinden total eritrosit, total lökosit, total trombosit, hemoglobin miktarı, hematokrit değer, MCV, MCH, MCHC kan değerleri; ve her bir kan örneğinden hazırlanan kan frotilerinden ise lökosit formülleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra ise hematolojik analizler sonunda elde edilen kan parametreleri ortalama değerlerdenII gidilerek balığın yaş, uzunluk, ağırlık, eşey gibi biyolojik özellikleri ile aylara ve mevsimlere göre değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda erkek bireylerin genellikle dişilerden daha yüksek kan değerlerine sahip oldukları; bu arada kan parametrelerinden eritrosit, hemoglobin ve hematokrit değerin yaş, uzunluk ve ağırlık gruplarında üst gruplara doğru gidildikçe genelde bir artma eğilimi gösterdikleri tespit edilmiştir. Yine aynı kan parametrelerinin mevsimler içerisinde genellikle kış ya da ilkbaharda daha yüksek; yaz ya da sonbaharda ise daha düşük değerlerde oldukları saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Bcırbus rajanorum mystaceus (Heckel, 1843), Bar bus esocimıs (Heckel, 1843), Capoeta irutta (Heckel, 1843), yaş, uzunluk, ağırlık, eşey, ay, mevsim, hematolojik parametreler.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Ph.D.Thesis THE CYTOLOGIC AND PHYSIOLOGIC INVESTIGATION IN BLOOD CELLS OF BARBUS RAJANORUM MYSTACEUS (HECKEL, 1843), BARBUS ESOCINUS (HECKEL, 1843) AND CAPOETA TRUTTA (HECKEL, 1843) FISHES DEPENDING SEASON OBTAINED IN KEBAN DAM LAKE Ömer YILAYAZ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology 2000, Page : 60 In this study, tree valuable fresh water fishes from Keban Dam Lake were examined haematologicaly. The living fishes have been caught from defined stations and taken to the laboratory immediately every month for a period of two years from January 1997 to December 1998. Fishes were examined for their species identification then left in 50 L water for 1 -2 hours. Blood samples were taken from their heart after releasing from strees. After haematologic analysis, fish age, length, weight and sex were identified. Total amount of erythrocytes, leucocytes, thrombosits, haemoglobin and haematocrit and parameters of MCV, MCH, MCHC were investigated from blood samples. The formula of leucocyte was examined from blood preparat of each sample. As a result, it was found that the blood parameters of male fishes were higher than female fishes. On the other hand, the erythrocyte, haemoglobin and haematocrit parameters of blood samples were gone up regularly as age, length and weight increased.IV These parameters were increased significantly in winter and spring season whereas, decreased in summer and autumn season. Key Words : Borbus rqjanontm mysiaceus (Heckel, 1843), Barbus esocinus (Heckel, 1843), Capoe/a Iruita (Heckel, 1843), age, length, weight, sex, month, season, haematologic parameters.