Yağış ve yeraltı suyu seviye rasatlarından faydalanarak Elazığ Uluova'nın yeraltı suyu bilançosunun hazırlanması
The Preparation of ground water balance sheet of Elazığ, Uluova plain using precipitation and ground water level observations
- Tez No: 96307
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUALLA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAĞIŞ VE YERALTISUYU SEVİYE RASATLARINDAN FAYDALANARAK ELAZIĞ- ULUOVANIN YERALTISUYU BİLANÇOSUNUN HAZIRLANMASI Ahmet YÜCEL Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 2000 Bu çalışmada Elazığ- Uluova'nın yağış ve yeraltısuyu seviye rasatlarından faydalanarak yeraltısuyu bilançosu hesaplanmıştır. Bu çalışmada limnigraf monte edilmiş kuyuların uzun yıllar aylık yeraltısuyu seviye ölçüm değerleri ile aylık yağış değerleri kullanılarak ovanın beslenimi bulunmuştur. Sonra çekim miktarının tayini için abak hazırlanmış ve yeraltısuyu seviye rasatlarının abağa yerleştirilmesi ile yeraltısuyu bilançosu hesaplanmıştır. Ovanın bilançosu hesaplandıktan sonra beslenim ve boşalım arasındaki fark gözönüne alınarak yıllık dinamik rezervuar değişimi bulunmuştur. Yapılan hesaplamalar sonucu akiferin dinamik rezervi ortalama olarak 6.63 hm3/yıl azaldığı ortaya çıkmıştır. Yani aynı çekim şartlar devam ettiği müddetçe uzun bir süre ova için bir tehlike görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Masters Thesis THE PREPERATION OF GROUND WATER BALANCE SHEET OF ELAZIG- ULUOVA PLAIN USING PRECIPITATION AND GROUND WATER LEVEL OBSERVATIONS Ahmet YUCEL Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering 2000,page : 68 In this study, ground water balance sheet was calculated using precipitation and ground water level observations. Limnimeter was applied to well and plain's feeding was found using monthly precipitation values and previous ground water level measurement values. Then abac chart was prepared to determine the amount of pulling and by settling level observations to abac chart ground water balance sheet was calculated. After the calculation of plain's balance sheet the chance of annually dynamic reserve chance was found out regarding the difference of pulling and discharge. KEY WORDS :Limnimeter, abac chart, balance sheet