Fatih-Aşık Paşa ve Seyyid Velayet Türbesi hazirelerindeki mezar taşlarının incelenmesi
An ExAminetion of the Tombstones in the Fatih-Aşık Paşa and Seyyid Velayet Türbesi Cemetery Enclosures
  1. Tez No: 963082
  2. Yazar: TOKA ABDELHAMID MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu çalışmada Fatih-Aşık Paşa Cami Haziresi ve Seyyid Velayet Türbesi Hazirelerinde bulunan toplam 195 mezar taşı incelenmiştir. Bu mezar taşlarından 143 tanesi baş taşı 52 tanesi ise ayak taşıdır. Baş taşlarından 74 tanesi kadın, 66 tanesi erkek mezarına aittir. 4 mezar taşı hasarlı olması nedeniyle cinsiyet tespiti yapılamamıştır. İncelenen mezar taşları 16. yüzyıl ile 20. yüzyılda ölen insanlara aittir. Çalışmanın tamamında bu mezar taşları dönemsel özellikleri takip edilerek mezar tipleri, gövde tipleri, başlık tipleri, süsleme unsurları ve kitabe özellikleri açısından ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda beş farklı mezar tipi, on farklı gövde tipi, 4 farklı başlık tipi ile bitkisel, nesnel ve mimari unsurlar olmak üzere üç farklı süsleme türü tespit edilmiştir. Tüm unsurlar benzer örnekleri ile karşılaştırılarak ayrıntılı bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 195 tombstones located in the cemetery enclosures of Fatih-Aşık Paşa Mosque and Seyyid Velayet Tomb were examined. Of these tombstones, 143 are headstones and 52 are footstones. Among the headstones, 74 belong to women and 66 to men. The gender of four tombstones could not be identified due to damage. The examined tombstones date from individuals who died between the 16th and 20th centuries. Throughout the study, these tombstones were evaluated in detail in terms of grave types, body types, head types, decorative elements, and inscription features by following their period characteristics. As a result of these evaluations, five different grave types, ten different body types, and four different head types were identified, along with three types of decoration: vegetal, object-based, and architectural elements. All features were thoroughly analyzed and compared with similar examples.