Sağlıklı erişkinlerde kulak koruyucuların gürültüde konuşmayı anlama performansına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of hearing protectors on speech intelligibility in noise in healthy adults
  1. Tez No: 963083
  2. Yazar: MEHMET AKİF DOĞRUSÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM SARAÇ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Odyoloji, Audiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gürültüye bağlı işitme kaybı ve işitsel performans azalması, günümüzde hem mesleki hem sosyal yaşamı olumsuz etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. İşitme sağlığının korunması açısından kişisel kulak koruyucuların gürültüde konuşmayı anlama performansı üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi önemlidir. Bu araştırma, sağlıklı erişkinlerde kişisel kulak koruyucu kullanımının gürültüde konuşmayı anlama performansı üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya, 19-44 yaş aralığında 50 sağlıklı erişkin birey dahil edilmiştir. Katılımcıların, kişisel kulak koruyucu ekipmanlı ve ekipmansız durumda Türkçe Gürültüde Konuşmayı Anlama Testi (HINT-TR) kullanılarak konuşmayı anlama performansları değerlendirilmiştir. Testte, adaptif yöntem ile konuşmayı anlama eşiği, sabit seviyeli yöntem ile -10, 0 ve +10 dB SGO koşullarında yüzde skorları ölçülmüştür. Verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Parametrik olan veriler bağımlı gruplar t testi, parametrik olmayan veriler Wilcoxon işaretli sıralar testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, +10 dB SGO koşulunda kulak koruyucu ekipmanlı durumda elde edilen konuşmayı anlama performansı bulguları, ekipmansız duruma göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir (p.05). Çalışma sonucunda, kişisel kulak koruyucu kullanmanın yüksek sinyal gürültü oranında konuşmayı anlama perfomansını iyileştirdiği görülmüştür. Kişisel kulak koruyucuların, bireyin bulunduğu ortamın gürültü özelliklerine göre seçilmesi önerilmektedir. Çalışma, işitme sağlığının korunması bakımından uygulayıcılara yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Noise-induced hearing loss and reduced auditory performance are significant health issues today, negatively affecting both occupational and social life. In terms of protecting hearing health, evaluating the effects of personal hearing protectors on speech intelligibility in noise is important. This study aims to evaluate the effect of using personal hearing protectors on speech intelligibility in noise in healthy adults. Fifty healthy adult participants aged between 19 and 44 were included in the study. Each participant's speech understanding performance was assessed using the Turkish Hearing in Noise Test (HINT-TR) in both conditions: with and without personal hearing protector equipment. In the test, speech reception threshold was measured using the adaptive method, and percent correct scores were measured under fixed-level conditions of -10, 0, and +10 dB SNR. SPSS 24.0 package program was used in the analysis of the data. Parametric data were analyzed using the paired samples t-test, and non-parametric data were analyzed using the Wilcoxon signed-rank test. According to the findings, speech understanding performance obtained with hearing protectors in the +10 dB SNR condition showed a statistically significant difference compared to the condition without protectors (p.05). As a result of the study, it was observed that using personal hearing protectors improved speech intelligibility performance at high signal-to-noise ratios. It is recommended that personal hearing protectors be selected according to the noise characteristics of the environment in which the individual is located. This study provides guidance to practitioners in terms of protecting hearing health.