Piyano eğitiminde nefes farkındalığı ve uygulamalarının öğrencilerin deşifre becerisine etkisi
The effect of breath awareness and practices on students' sight-reading skills in piano education
  1. Tez No: 963081
  2. Yazar: MELİSA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÇELİK DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, piyano eğitiminde nefes farkındalığı ve uygulamalarının öğrencilerin deşifre becerisi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel bir yaklaşım benimsenmiş, tek gruplu öntest sontest deseninde deneysel bir tasarım uygulanmıştır. Çalışma grubu, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören sekiz piyano anadal öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcılara uygulama öncesi ve sonrası olmak üzere iki eşdeğer piyano eseri verilmiş; performanslar video kayıt altına alınarak uzman değerlendirmesiyle araştırmacı tarafından geliştirilen“Deşifre Değerlendirmesi İçin Katılımcı Gözlem Formu”üzerinden analiz edilmiştir. Ön test deşifre kaydı elde edildikten sonra uygulama sürecinde, katılımcılar üç ay boyunca sekiz farklı nefes uygulamasını düzenli şekilde yapmıştır. Elde edilen bulgular, nefes uygulamalarının deşifre performansı üzerinde, özellikle“doğru teknik ile seslendirme”ve“dinamikleri uygulama”maddelerinde 8 katılımcıdan, 6'sında artış gözlenmiştir. Ancak“notaları doğru seslendirme”,“tempo dalgalanmalarını önleme”ve“gerçek hızı dikkate almadan ağır tempoda deşifre yapmak”alanlarında, bu gelişim tüm katılımcılarda tutarlı biçimde görülmemiştir. Bunun sebebi piyano için teknik beceri ve donanım gerektiren maddeleri içermesinden kaynaklı olabilmektedir. Sekiz katılımcıdan, puan sıralamasına göre“Katılımcı 1, Katılımcı 8, Katılımcı 6 ve Katılımcı 10”olmak üzere yalnızca 4 katılımcı, on maddelik ölçekte altı ve üzeri maddede ilerleme göstermiştir. Sonuçlar, nefes farkındalığı uygulamalarının bazı bireylerde dikkat, teknik kontrol ve müzikal ifade açısından gelişimi destekleyebileceğini; ancak genellenebilir bir etki ortaya koymadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of breath awareness and practices on students' sight-reading skills in piano education. A quantitative approach was adopted, and an experimental design with a single-group pretest-posttest model was implemented. The study group consisted of eight piano major students enrolled in the Music Education Department at Bolu Abant İzzet Baysal University. Two equivalent piano pieces were given to the participants before and after the intervention; performances were video recorded and analyzed based on expert evaluations using the“Participant Observation Form for Sight-Reading Assessment,”which was developed by the researcher. Following the collection of pretest sight-reading recordings, participants regularly practiced eight different breath exercises over a three-month period. The findings revealed that breath practices had a positive effect on sight-reading performance, particularly in the items“playing with correct technique”and“applying dynamics,”where improvement was observed in 6 out of 8 participants. However, in the items“playing notes correctly,”“avoiding tempo fluctuations,”and“sight-reading at a slow tempo without considering the actual tempo,”this improvement was not consistently observed across all participants. This may be due to the fact that these items require technical skills and competencies specific to piano playing. Based on score rankings, only 4 participants—Participant 1, Participant 8, Participant 6 and Participant 10—showed improvement in six or more items out of the ten-item scale. The results suggest that breath awareness practices may support improvement in attention, technical control, and musical expression in some individuals; however, they do not demonstrate a generalizable effect.