Reflections of the Levinasian 'Other' from a new historicist perspective: Identity formation and validation in Bernard Cornwell's the Last Kingdom, the Pale horseman, and Lords of the North
Yeni tarihselci perspektiften Levinasçı 'Öteki'nin yansımaları: Bernard Cornwell'in Son Krallık, Ölüm Süvarisi ve Kuzeyin Efendileri eserlerinde kimlik yapılanması ve olumlanması
  1. Tez No: 963168
  2. Yazar: SELİM BURAK YEŞİLDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez, Bernard Cornwell'in Sakson Hikâyeleri'nde, özellikle serinin ilk üç bölümü olan Son Krallık, Ölüm Süvarisi ve Kuzeyin Efendileri adlı eserlerinde Kral Alfred'in Uhtred ve Danimarkalılar üzerindeki üstünlüğü vasıtasıyla İngiliz kimliğinin oluşumunu incelemektedir. Emmanuel Levinas'ın etik felsefesinden ve Stephen Greenblatt'ın Yeni Tarihselci görüşlerinden yararlanan çalışma, Cornwell'in İngilizliğin ideolojik temellerini 1066'daki Norman Fethi üzerinden değil, 9. yüzyılda Kral Alfred yönetiminde Sakson gücünün yükselişi vasıtasıyla nasıl yeniden inşa ettiğini inceliyor. Çalışmanın merkezinde, kimliğin tek başına değil, 'öteki' ile etik bir karşılaşma yoluyla oluştuğuna dair Levinasçı anlayış yer almaktadır. Danimarkalılar tarafından yetiştirilmiş pagan savaşçı Uhtred, Alfred'in Hıristiyan benliğinin ve ahlaki otoritesinin şekillendiği anlatı aracı haline gelir. Bu dinamik, Levinas'ın dinsel utanç kavramına ve bu utancı yaratan sonsuzun bilgisine yaptığı vurguyla daha da bağlamsallaştırılır, ki bunlar Alfred'in ilahi buyruk altında hareket eden Hıristiyan bir kral olarak kendini sunmasıyla yakından bağlantılı kavramlardır. Buna paralel olarak tez, Cornwell'in tarihsel kurgusunun daha geniş bir Hıristiyan emperyalizmi ve kültürel öz biçimlendirme söylemine nasıl katıldığını anlamak için Yeni Tarihselci bir yaklaşım benimsiyor. Alfred sadece tarihsel bir figür olarak değil, üstünlüğü hem din bilimsel etik hem de tarihsel gereklilikle olumlanan ahlaki ve ulusal meşruiyetin bir sembolü olarak ortaya çıkıyor. Tezin her bölümü bir romana odaklanarak Alfred'in ideolojik hâkimiyetinin evriminin izini sürmektedir. Son Krallık, Uhtred ve Alfred arasındaki etik ve söylemsel karşıtlıkları ortaya koymaktadır. Ölüm Süvarisi, Alfred'in otoritesinin ahlaki mücadele yoluyla sağlamlaştırıldığı Edington Savaşı'na götüren olaylara odaklanır. Kuzeyin Efendileri, Uhtred'in kuzeye yolculuğu içselleştirilmiş bir Hıristiyan düzeni ve utanç duygusunu yansıttığından, Alfred'in etkisinin yokluğunda bile nasıl devam ettiğini gösterir. Sonuç olarak bu tez, Cornwell'in anlatısının İngiliz kimliğinin temelini Alfred'in Sakson üstünlüğüne kadar geri götürdüğünü ve bunu fetihle değil, ahlaki sorumluluk ve 'öteki'nin şekillendirici gücüyle şekillenen ruhani ve ahlaki olarak gerekçelendirilmiş bir ulus inşası biçimi olarak sunduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the formation of English identity in Bernard Cornwell's The Saxon Stories through the supremacy of King Alfred over Uhtred and the Danes, particularly in the first three installments of the series: The Last Kingdom, The Pale Horseman, and Lords of the North. Drawing upon Emmanuel Levinas's ethical philosophy and the New Historicist insights of Stephen Greenblatt, the study examines how Cornwell reconstructs the ideological foundations of Englishness not through the Norman Conquest of 1066, but through the rise of Saxon power in the 9th century under Alfred the Great. At the heart of the analysis is the Levinasian notion that identity is not formed in isolation but through an ethical encounter with the 'other'. Uhtred, a pagan warrior raised by Danes, becomes the narrative vehicle through which Alfred's Christian identity and moral authority are forged. This dynamic is further contextualized through Levinas's emphasis on the notion of shame and the knowledge of the infinite that creates this shame—concepts that are intimately tied to Alfred's self-presentation as a Christian king acting under divine mandate. In parallel, the thesis adopts a New Historicist approach to understand how Cornwell's historical fiction participates in a broader discourse of Christian imperialism and cultural self-fashioning. Alfred emerges not just as a historical figure, but as a symbol of moral and national legitimacy, whose supremacy is validated through both theological ethics and historical necessity. Each chapter of the thesis focuses on one novel, tracing the evolution of Alfred's ideological dominance. The Last Kingdom establishes the ethical and discursive oppositions between Uhtred and Alfred. The Pale Horseman centers on the events leading to the Battle of Edington, where Alfred's authority is solidified through moral struggle. Lords of the North illustrates how Alfred's influence persists even in his absence, as Uhtred's journey to the north reflects an internalized sense of Christian piety and shame. Ultimately, this thesis argues that Cornwell's narrative retraces the foundation of English identity to Alfred's Saxon supremacy, presenting it as a spiritually and ethically justified form of nation-building—one shaped not by conquest, but by moral responsibility and the shaping force of the 'other'.