Farklı tür liselerde öğrenim gören öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının incelenmesi
An examination of attitudes towards physical education and sports course among students from different types of high schools
  1. Tez No: 963169
  2. Yazar: SAMET CAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, farklı liselerde öğrenim gören lise öğrencilerin beden eğitimi dersine yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden biri olan betimsel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesindeki lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi ve Çok Programlı Lise olmak üzere 6 farklı lise türünde öğrenim gören ve örnekleme yöntemiyle belirlenen 356 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılara gönüllü onam formu imzalatılmıştır. Araştırma da veri toplama aracı olarak, demografik bilgi formu ve Beden Eğitimi Dersi Bilgi Formu ölçeği kullanılmıştır. Veriler google forms aracılığıyla çevrimiçi olarak toplanmıştır. Anketlerin gönüllülük esasına dayalı olduğu ve verilerin gizli tutulacağı belirtilmiştir. Toplanan veriler SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği Skewness ve Kurtosis veri analiz yöntemi ile tespit edilmiştir. Demografik verilerin ve Beden eğitimi dersi bilgi formu verilerinin analizinde frekans, yüzde analizleri, T-testi, ANOVA ve post hoc testi gibi çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, öğrencilerin Beden Eğitimi dersine yönelik tutumlarının genel olarak pozitif olduğunu göstermiştir. Demografik değişkenlerden cinsiyet, okul türü, annenin ve babanın eğitim durumu, okul dışı egzersiz yapma durumu ve bir kulüpte düzenli spor yapma durumuna göre öğrencilerin tutumlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ancak yaş, sınıf düzeyi, ailenin gelir durumu ve ailede lisanslı sporcu olup olmama durumuna göre anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bu bulgular, Beden Eğitimi dersine yönelik tutumları etkileyen faktörler hakkında önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the attitudes of high school students studying in different high schools towards physical education course. This research was conducted using the descriptive survey model, one of the quantitative research methods. The population of the research consisted of high school students in the Şereflikoçhisar district of Ankara during the 2023-2024 academic year. The sample of the study consisted of 356 students selected through the sampling method and studying in six different high school types: Science High School, Anatolian High School, Vocational and Technical Anatolian High School, Imam Hatip High School, Health Vocational High School, and Multi-Program High School. Participants signed a voluntary consent form. The demographic information form and the Physical Education Course Information Form scale were used as data collection tools in the study. The data were collected online using Google Forms. It was stated that the surveys were voluntary and that the data would be kept confidential. The collected data were analysed using the SPSS statistical programme. The skewness and kurtosis data analysis method was used to determine that the data were normally distributed. Various statistical methods, including frequency and percentage analyses, T-tests, ANOVA, and post hoc tests, were used in the analysis of demographic data and physical education course information form data. The results of the study showed that students' attitudes toward physical education were generally positive. Statistically significant differences were found in student attitudes based on demographic variables such as gender, school type, mother's and father's education level, participation in extracurricular activities, and regular participation in sports clubs. However, no significant differences were found based on age, grade level, family income, or whether there was a licensed athlete in the family. These findings provide important information about the factors influencing attitudes toward physical education.