Deneysel diyabet oluşturulmuş ratların testis dokusunda spirulinanın adinopektin salınımı üzerine etkisi
Effect of spirulina on adnopectin release in testicular tissue of rats with experimental diabetes
- Tez No: 963171
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ELİŞ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada spirulina (su yosunu) uygulamasının, streptozotosin ile deneysel diyabet oluşturulmuş ratların testis dokusunda adinopektin salınımı üzerine etkilerinin immunohistokimyasal yöntem ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 27 adet 3 - 4 aylık ve 180 - 250 gr ağırlığında Wistar Albino cinsi erkek rat kullanıldı. Gruplar Kontrol, Spirulina, Diyabet ve Diyabet + Spirulina grubu olacak şekilde oluşturuldu. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. Spirulina grubuna 14 gün süreyle oral gavaj yoluyla 400 mg/kg spirulina verildi. Diyabet grubuna tek doz streptozotosin 50 mg/kg ip olarak uygulandı. Diyabet + Spirulina grubuna 50 mg/kg ip olarak tek doz streptozotosin enjeksiyonu ile diyabet oluşturulduktan sonra 14 gün boyunca 400 mg/kg spirulina oral gavaj yoluyla verildi. Gruplar arasında canlı ağırlıkları ve kan şekeri düzeyleri karşılaştırıldı. Testis dokusunu incelemek için Hemotoksilen Eozin boyaması yapıldı. İmmunohistokimyasal inceleme için Streptavidin-biotinperoksidaz tekniği kullanıldı. Çalışmamızda Diyabet ve Diyabet + Spirulina grubunda diğer gruplara göre canlı ağırlıkta azalma olduğu belirlendi. Kan glukoz yönü ile Diyabet ve Diyabet + Spirulina grubunda diğer gruplara göre kan-glukoz değerinin yüksek olduğu belirlendi. Histopatolojik olarak diyabet grubunda düzensiz şekilli deforme olmuş seminifer tubuller, intersitisyel alanda genişlemeler gözlemlendi. Diyabet + Spirulina grubunda ise seminifer tubullerin yapısını koruduğu gözlemlenirken, vakuolleşme ve atrofinin bazı tubul yapılarında olduğu fakat bu durumun diyabet grubundaki rat testis tubullerinde görülenden oldukça az olduğu gözlemlendi. Adinopektin immunoreaktivitesi incelendiğinde diyabet grubundaki ratların testis dokusunda primer spermatosit ve spermatidlerde zayıf derecede adinopektin immunoreaktivitesi görüldü. Diyabet + Spirulina grubundaki ratların testis dokusunda orta derecede, Kontrol ve Spirulina grubundaki ratların testis dokusunda ise primer spermatositlerde orta derecede ve spermatidlerde kuvvetli derecede adinopektin immunoreaktivitesi görüldü. Sonuç olarak spirulina uygulamasının testis dokusu üzerinde diyabetin olumsuz etkilerine karşı hafifletici etkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of spirulina (algae) supplementation on adiponectin secretion in the testicular tissue of rats with experimentally induced diabetes using immunohistochemical methods. A total of 27 male Wistar Albino rats, aged 3–4 months and weighing 180–250 g, were used in the study. The rats were divided into four groups: Control, Spirulina, Diabetes, and Diabetes + Spirulina. No treatment was applied to the Control group. The Spirulina group received 400 mg/kg spirulina orally by gavage for 14 days. The Diabetes group was administered a single intraperitoneal dose of streptozotocin at 50 mg/kg, prepared in a buffer solution. The Diabetes + Spirulina group received the same dose of streptozotocin to induce diabetes, followed by 400 mg/kg spirulina orally by gavage for 14 days. Body weights and blood glucose levels were compared between the groups. Hematoxylin-eosin staining was performed for histological examination of the testicular tissue, and the streptavidin-biotin peroxidase technique was used for immunohistochemical analysis. In our study, a decrease in body weight was observed in the Diabetes and Diabetes + Spirulina groups compared to the other groups. Blood glucose levels were significantly higher in the Diabetes and Diabetes + Spirulina groups. Histopathologically, irregularly shaped and deformed seminiferous tubules and expansion in the interstitial area were observed in the Diabetes group. In the Diabetes + Spirulina group, the seminiferous tubule structure was mostly preserved, with some vacuolization and atrophy present in certain tubules; however, these findings were notably less severe than in the Diabetes group. Regarding adiponectin immunoreactivity, weak adiponectin immunoreactivity was observed in primary spermatocytes and spermatids within the testicular tissue of diabetic rats. In the Diabetes + Spirulina group, moderate immunoreactivity was detected, while in the Control and Spirulina groups, moderate immunoreactivity was observed in primary spermatocytes and strong immunoreactivity in spermatids. In conclusion, spirulina supplementation appears to exert a mitigating effect against the adverse impacts of diabetes on testicular tissue.