Yansıtıcı yazma eğitiminin 6.sınıf öğrencilerinin yazma becerisine ve yazmaya yönelik tutumuna etkisi
The effect of reflective writing education on 6th grade students' writing skills and attitudes towards writing
- Tez No: 963170
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6.sınıf öğrencilerine verilen yansıtıcı yazma eğitiminin, öğrencilerin yazma becerileri ve yazmaya yönelik tutumları üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırma, nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntemlerden yakınsayan paralel karma deseni ile yürütülmüştür. Nicel boyutta ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmış; nitel boyutta ise öğrenci görüşleri ve öğretmen gözlemleri toplanmıştır. Çalışma grubu, Bolu ili merkez ilçesindeki bir ortaokulun 6. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Deney grubuna iki hafta süreyle yansıtıcı yazma eğitimi, sonrasında da sekiz hafta boyunca yansıtıcı yazma çalışmaları uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise mevcut öğretim programı doğrultusunda yazma etkinliklerine devam edilmiştir. Veriler,“Yansıtıcı Yazı Değerlendirme Ölçeği”ile“Yazılı Anlatım Tutum ve Kaygı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiş; nitel veriler ise betimsel analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir Araştırma sonucunda, deney grubundaki öğrencilerin yazma becerilerinde anlamlı düzeyde bir gelişme gözlenmiştir ancak yazmaya yönelik tutum puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Buna karşın öğrencilerin görüşleri yazmaya olan ilgilerinin arttığını ve yazarken daha az kaygı hissettiklerini ortaya koymuştur. Uygulayıcı öğretmen gözlemleri de öğrencilerin yazılı anlatımlarında gelişme olduğunu desteklemektedir. Bu bulgular, yansıtıcı yazma eğitiminin öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmede etkili olduğunu ancak yazma tutumu gibi duyuşsal değişkenlerde daha uzun süreli ve sürekli uygulamalara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Bu araştırma sonuçlarına göre yansıtıcı yazma eğitimi ve uygulamaları, öğrencilerin yazma becerilerini geliştirme açısından etkili olduğu için Türkçe dersi öğretim süreçlerinde yansıtıcı yazma uygulamalarına daha fazla yer verilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of reflective writing instruction given to 6th-grade students on their writing skills and attitudes toward writing. The research was conducted using a convergent parallel mixed methods design, in which both quantitative and qualitative data were collected simultaneously. In the quantitative dimension, a quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group was employed; in the qualitative dimension, student opinions and teacher observations were gathered. The study group consisted of 6th-grade students from a middle school located in the central district of Bolu, Turkey. The experimental group received reflective writing instruction for two weeks, followed by eight weeks of reflective writing practice. The control group continued with writing activities in line with the existing curriculum. Data was collected using the Reflective Writing Evaluation Scale and the Written Expression Attitude and Anxiety Scale. The quantitative data were analyzed using SPSS software, while the qualitative data were evaluated through descriptive analysis. As a result of the research, a significant improvement was observed in the writing skills of the experimental group. However, there was no statistically significant difference in the attitude scores toward writing. Nevertheless, student feedback revealed an increased interest in writing and reduced anxiety during writing tasks. Observations by the implementing teacher also supported the improvement in students' written expression. These findings indicate that reflective writing instruction is effective in improving students' writing skills, although longer-term and continuous practices may be required to impact affective variables such as writing attitude. Based on the results of this study, reflective writing instruction and practices can be more widely integrated into Turkish language course curricula, as they are effective in enhancing students' writing skills.