Eleştirel düşünme modeli cort 1'in eleştirel dinleme becerisini geliştirmeye etkisi
The effect of critical thinking model cort 1 on developing critical listening skills
- Tez No: 963172
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
21. yüzyıl becerileri arasında öncelikli bir yere sahip olan eleştirel düşünme, bireylerin çağın gerekliliklerine uyum sağlayabilmeleri ve öğrenme süreçlerinin sorumluluğunu üstlenen farkındalık düzeyi yüksek bireyler olarak yetiştirilebilmeleri açısından son derece önemlidir. Günümüz öğretim programlarının temel hedeflerinden biri, öğrencilerin yalnızca bilgi edinmelerini değil; aynı zamanda bu bilgiyi sorgulama, analiz etme, değerlendirme, farklı bakış açıları geliştirme ve çözüm üretme yoluyla anlamlı ve işlevsel biçimde kullanmalarını sağlamaktır. Bu araştırmanın amacı, CoRT 1 düşünme programı aracılığıyla verilen eğitimin altıncı sınıf öğrencilerinin eleştirel dinleme becerilerini geliştirmeye etkisini belirlemektir. Araştırma 2024-2025 eğitim-öğretim yılının I. döneminde altıncı sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma 15 hafta sürmüştür. Katılımcılar seçkisiz atama yoluyla yapılan uygun örneklem yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışmada eylem araştırması desenine dayalı olarak hem nicel hem nitel veriler toplanmıştır. Araştırmada, deney grubuna CoRT 1 düşünme programı temelli eleştirel dinleme eğitimi uygulanmış; kontrol grubuna ise mevcut öğretim programı doğrultusunda ders işlenmiştir. Elde edilen bulgular deney grubundaki öğrencilerin analiz, değerlendirme, çıkarım, yorumlama ve açıklama gibi eleştirel düşünme becerilerinde anlamlı gelişmeler gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle yorumlama ve açıklama boyutlarında kaydedilen artışlar dikkat çekicidir. Öğrenci ve öğretmen görüşleri de bu bulguları desteklemiştir. Öğrenciler, eleştirel dinlemenin düşünce dünyalarında yer edindiği belirtmiş; öğretmen ise öğrencilerin derse katılımının arttığını, eleştirel düşünme ve dinleme becerilerine ilişkin farkındalıklarında gözle görülür değişiklikler olduğunu ve düşünme becerilerinde gelişmeler yaşandığını ifade etmiştir. Sonuç olarak CoRT 1 düşünme programı, eleştirel dinleme temelli yaklaşımla öğrencilerin çok yönlü düşünme, değerlendirme ve sorgulama becerilerini geliştirmede etkili bir öğretim modeli sunmaktadır. Araştırma, CoRT 1 programının Türkçe derslerine uyarlanabilmesinin hem bilişsel hem de duyuşsal gelişim açısından önemli katkılar sağlayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Critical thinking, a primary 21st-century skill, is crucial for individuals to adapt to the demands of the age and to develop into individuals with a high level of awareness who take responsibility for their learning processes. One of the primary goals of today's curriculum is to ensure that students not only acquire knowledge but also use this knowledge meaningfully and effectively through questioning, analyzing, evaluating, developing different perspectives, and generating solutions. The purpose of this study is to determine the effect of education provided through the CoRT 1 thinking program on developing critical listening skills in sixth-grade students. The study was conducted with sixth-grade students in the first semester of the 2024-2025 academic year. The study lasted 15 weeks. Participants were selected using a convenience sampling method using random assignment. Both quantitative and qualitative data were collected in the study based on an action research design. In the study, the experimental group received critical listening training based on the CoRT 1 thinking program, while the control group received instruction in accordance with the current curriculum. The findings revealed that students in the experimental group demonstrated significant improvements in critical thinking skills such as analysis, evaluation, inference, interpretation, and explanation. The increases observed in the interpretation and explanation dimensions are particularly striking. Student and teacher feedback also supported these findings. Students noted that critical listening had become a significant part of their thinking, while the teacher reported increased student engagement, noticeable changes in their awareness of critical thinking and listening skills, and improvements in their thinking skills. In conclusion, the CoRT 1 thinking program offers an effective teaching model for developing students' multifaceted thinking, evaluation, and questioning skills through a critical listening-based approach. The research demonstrates that adapting the CoRT 1 program to Turkish language courses will significantly contribute to both cognitive and affective development.