Acil serviste akut pankreatit tanısı alan hastalarının klinik profili, etiyolojisi ve sonlanımları
Clinical profile, etiology and outcomes of patients diagnosed with acute pancreatitis in the emergency department
  1. Tez No: 963180
  2. Yazar: KADİR NİGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışma acil serviste akut pankreatit tanısı alan hastaların klinik profillerinin, etiyolojik nedenlerinin, laboratuvar parametrelerinin ve hastalık şiddet skorlarının analizi ile şiddetli akut pankreatit riskini erken dönemde gösteren faktörlerin araştırılmasını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma bir yıllık prospektif gözlemsel vaka serisi olarak planlandı. 15 Eylül 2023 ve 15 Eylül 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine karın ağrısı ile başvuran ve Akut Pankreatit (AP) tanısı alan 18 yaş üstü 208 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları, laboratuvar parametreleri, radyolojik bulguları, hastaların yatış süreleri, lokal ve sistemik komplikasyonları, hastane içi sonlanım verileri hasta dosyalarından ve hastane elektronik bilgi işlem sisteminden elde edilerek vaka formuna kaydedildi. Bulgular: Hastaların %52,4'ü (n: 109) kadın, %47,6'sı (n: 99) erkek idi. Hastaların yaşının ortalama medyan değeri 57 (41-68,8) yıl idi. Etiyolojik olarak en sık biliyer (%68,8), idiyopatik (%15,4) ve lipemik (%11,1) nedenler olduğu tespit edildi. Akut pankreatit şiddetine göre 3 gruba ayrıldı. Hastaların %52,4'ü (n:109) hafif AP, %36,5'i (n: 76) orta AP ve %11,1'i (n: 23) şiddetli AP idi.
Özet (Çeviri)
Clinical Profile, Etiology and Outcomes of Patients Diagnosed with Acute Pancreatitis in the Emergency Department Objective: This study aims to analyze the clinical profiles, etiological factors, laboratory parameters, and disease severity scores of patients diagnosed with acute pancreatitis in the emergency department (ED), as well as to investigate the factors that indicate the risk of severe acute pancreatitis (AP) in the early stages. Materials and Methods: The study was designed as a one-year prospective observational case series. A total of 208 patients aged 18 years and older, who presented with abdominal pain and were diagnosed with AP at the ED of University of Health Sciences Adana City Training and Research Hospital between September 15, 2023, and September 15, 2024, were included. Demographic characteristics, clinical findings, laboratory parameters, radiological findings, length of hospital stay, local and systemic complications, and in-hospital outcomes of the included patients were obtained from patient files and the hospital's electronic information system and recorded on a case form. Results: Among the patients, 52.4% (n = 109) were female, and 47.6% (n = 99) were male. The median age of the patients was 57 years (range: 41–68.8). The most common etiological factors were biliary causes (68.8%), idiopathic causes (15.4%), and lipemic causes (11.1%). Patients were categorized into three groups based on the severity of acute pancreatitis: 52.4% (n = 109) had mild AP, 36.5% (n = 76) had moderate AP, and 11.1% (n = 23) had severe AP.