Kemal Tahir'in hikâyelerinde sosyal meseleler
Social issues in Kemal Tahir's stories
  1. Tez No: 963179
  2. Yazar: GÖKÇE SERDEM KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatı, toplumun çeşitli alanlarda geçirdiği köklü dönüşümleri ve bu süreçte yaşanan sosyal, ekonomik ve siyasal değişimleri edebiyata yansıtan pek çok önemli yazarı içinde barındırır. Bu yazarlar arasında özellikle Kemal Tahir, toplumsal meseleleri derinlemesine ele alması ve eserlerinde halkın yaşadığı gerçekleri samimi bir biçimde yansıtmasıyla öne çıkar. Yazar, romanlarında olduğu gibi hikâyelerinde de dönemin sosyal meselelerine dikkat çekmiş, edebiyatı sadece bir anlatı aracı olarak değil, aynı zamanda toplumsal bilinç oluşturma ve değiştirme gücüne sahip bir alan olarak görmüştür. Bu çalışma, Kemal Tahir'in hikâyelerinde işlenen sosyal meseleleri sistematik ve kapsamlı biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada ilk olarak Kemal Tahir'in hayatı, edebî kişiliği ve hikâyeleri üzerinde durulmuştur. Yazarın yaşam öyküsünün ve düşünce dünyasının, kaleme aldığı eserlerle nasıl örtüştüğü ayrıntılı olarak ortaya konulmuştur. Ardından hikâyelerinde kullandığı anlatım biçimi, yapı unsurları, karakter kurgusu, olay örgüsü ve mekân tasvirleri gibi temel edebî öğeler detaylı biçimde değerlendirilmiştir. Bu kapsamlı değerlendirme, hikâyelerin teknik açıdan ne denli güçlü ve özgün olduğunu göstermeyi hedeflemiştir. Çalışmanın temel odak noktasını ise Kemal Tahir'in hikâyelerinde işlenen sosyal meseleler oluşturmuştur. Aile yapısındaki çözülmeler, kadının toplumdaki yeri ve yaşadığı zorluklar, eğitime erişimde karşılaşılan güçlükler, ekonomik adaletsizlikler, köy-kent ayrımı, dinî algılar ve siyasal baskılar gibi pek çok konu, hikâyelerde ön plana çıkan temel meseleler arasında yer almıştır. Kemal Tahir, bu meseleleri sadece aktarmakla kalmayıp, eleştirel bir bakış açısıyla çözüm yolları aramış, bu sayede eserlerinde hem dönemin sosyal panoramasını çizmiş hem de geleceğe dair toplumsal bir bilinç bırakmayı amaçlamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma Kemal Tahir'in hikâyelerini sosyal meseleler bağlamında ele alarak, yazarın edebiyata yüklediği toplumsal sorumluluğu ve güçlü gözlem yeteneğini ortaya koymayı amaçlamıştır. Elde edilen bulgular, onun hikâyeciliğinin yalnız bireysel deneyimleri değil, aynı zamanda geniş toplumsal yapıyı da yansıtan derinlikli bir anlatıya dönüştüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish literature during the Republican Era encompasses many important writers who reflected the profound transformations society underwent in various areas and the social, economic, and political changes experienced during this period. Among these writers, Kemal Tahir stands out for his in-depth exploration of social issues and his sincere reflection of the realities experienced by the people in his works. In his short stories, as in his novels, the author highlighted the social issues of the period, viewing literature not only as a narrative tool but also as a field capable of creating and changing social consciousness. This study aims to systematically and comprehensively examine the social issues addressed in Kemal Tahir's short stories. The research first focuses on Kemal Tahir's life, literary personality, and short stories. It provides a detailed examination of how the author's life story and intellectual world align with his works. Subsequently, the fundamental literary elements used in his short stories, such as narrative style, structural elements, character development, plot, and setting, are thoroughly evaluated. This comprehensive assessment aims to demonstrate the technical strength and originality of the short stories. The primary focus of this study is the social issues explored in Kemal Tahir's stories. The disintegration of the family structure, the place and challenges faced by women in society, difficulties in accessing education, economic injustices, the rural-urban divide, religious perceptions, and political oppression are among the fundamental issues highlighted in his stories. Kemal Tahir not only conveyed these issues but also sought solutions from a critical perspective, thereby both portraying the social landscape of his time and aiming to leave a social consciousness for the future in his works. Consequently, this study examines Kemal Tahir's stories within the context of social issues, aiming to reveal the author's social responsibility for literature and his keen observational skills. The findings demonstrate that his storytelling evolved into a profound narrative that reflects not only individual experiences but also the broader social structure.