Ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin eleştirel dinleme becerilerinin geliştirilmesi
Improvement of critical listening skills of 6th grade students
  1. Tez No: 963186
  2. Yazar: EDA ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dinleme becerisi, dil becerilerinin temelini oluşturmakta ve bireyin öğrenme sürecindeki ilk iletişim kanalı olarak önemli bir yer tutmaktadır. Anne karnında başlayan bu süreç, bireyin sosyal ve akademik yaşamında karşılaştığı sorunların önlenmesinde belirleyici bir rol oynar. Bu araştırmanın temel amacı, öğrencilerin dinleme süreçlerine eleştirel bir bakış açısı kazandırarak dinleme becerilerini geliştirmektir. Araştırma, nitel ve nicel veri toplama yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem desenine dayalı olarak eylem araştırması modeliyle yürütülmüştür. Çalışma grubu, Bolu ilinde yer alan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 6. sınıf öğrencilerinden tipik durum örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırma sürecinde kazandırılması hedeflenen eleştirel dinleme becerileri, alanyazın taraması doğrultusunda yedi başlık altında toplanmıştır. Bu başlıklara uygun olarak seçilen videolar, öğrencilerin yaş ve bilişsel düzeyine uygunluk açısından uzman görüşüne sunulmuş ve alınan geri bildirimlere göre gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Videolar temel alınarak geliştirilen etkinlikler, araştırma sürecinde öğrencilerle uygulanmıştır. Uygulama toplamda 10 hafta sürmüştür. Araştırmanın nicel verileri,“Eleştirel Dinleme/İzleme Özyeterlik Ölçeği”aracılığıyla ön test ve son test uygulamalarıyla toplanmış ve t-testi ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise araştırmacı günlüğü, derste kullanılan etkinlikler ve öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. Nitel veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, öğrencilerin uygulama süreci boyunca hedeflenen kazanımların büyük bölümünü edindiklerini ve bu kazanımları günlük yaşamlarında kullanabildiklerini ortaya koymuştur. Ayrıca öğrencilerin, uygulama sürecini hem içerik hem de öğretim yaklaşımı açısından farklı ve dikkat çekici buldukları belirlenmiştir. Bu bağlamda, araştırma kapsamında geliştirilen etkinliklerin, öğrencilerin eleştirel dinleme ve izleme yeterliklerini geliştirmede etkili bir araç olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Listening skill forms the foundation of language skills and plays a crucial role as the initial channel of communication in an individual's learning process. Beginning in the womb, this process is instrumental in preventing potential problems in both social and academic life. The main aim of this study is to develop students' listening skills by enabling them to adopt a critical perspective during the listening process. The research was conducted within the framework of an action research model based on a mixed method design in which both qualitative and quantitative data collection tools were used. The study group consisted of 6th-grade students attending a public secondary school in the province of Bolu, selected through typical case sampling, one of the purposive sampling methods. The critical listening skills targeted to be developed during the study were identified through a literature review and categorized under seven main headings. Videos appropriate to these categories were selected and reviewed by field experts in terms of their suitability for students' age and cognitive levels. Necessary revisions were made in line with expert feedback. Activities were developed based on the videos and implemented with the students in a classroom setting over a 10-week period. Quantitative data were collected using the“Critical Listening/Viewing Self-Efficacy Scale”through pre-test and post-test applications and analyzed using paired-sample t-test. Qualitative data were gathered through the researcher's diary, classroom activities, and semi-structured interviews conducted with the students. These data were analyzed through content analysis. The findings revealed that the students acquired the majority of the targeted skills and were able to apply them effectively in their daily lives. Furthermore, the students found the implementation process to be different and engaging in terms of both content and instructional method. In this context, it was concluded that the activities designed within the scope of the research were effective and functional in developing students' critical listening and viewing competencies.