Fabrika çalışanlarında iş sağlığı okuryazarlığı düzeyi ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of occupational health literacy levels and related factors among factory workers
  1. Tez No: 963231
  2. Yazar: ELİF NUR AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE MANDIRACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İş sağlığı okuryazarlığı, bireylerin iş yerinde sağlık ve güvenlik konusunda bilinçli kararlar alabilmesi için gerekli bilgi ve hizmetleri edinme, anlama ve uygulama kapasitesidir. Çalışma ortamı, sağlığı doğrudan etkileyen bir bağlam olup, iş sağlığı okuryazarlığı, çalışanların sağlık risklerini fark edip önlem almasını ve bilinçli kararlar vermesini sağlar.Araştırma, Manisa Sanayi Bölgesinde yer alan üç fabrikada bulunan çalışanlarda iş sağlığı okuryazarlığı düzeylerini belirlemek, sağlıklı yaşam farkındalığının iş sağlığı okuryazarlığına etkisini değerlendirmek ve iş sağlığı okuryazarlığını etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yürütülmüştür. Kesitsel araştırmanın evrenini, Manisa Sanayi Bölgesi'nde ziraat aletleri ve zirai ürünler üreten üç fabrikada çalışan 563 kişi oluşturmaktadır. Örneklem seçilmeyip evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiş, 542 çalışanın verisi analiz edilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni“İş Sağlığı Okuryazarlığı Düzeyi”olup, bağımsız değişkenler; katılımcıların sosyodemografik özellikleri, yaşam tarzı, alışkanlıklar ve sağlıkla ilgili özellikleri, çalışma hayatı ile ilgili özellikleri ve iş sağlığı ve güvenliği hizmet kullanımı ile ilgili özellikleridir. Veriler, Mayıs-Haziran 2024 tarihleri arasında yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health literacy is defined as the capacity of individuals to obtain, understand, and apply the knowledge and services necessary to make informed decisions regarding workplace health and safety. This cross-sectional study aimed to determine occupational health literacy levels of employees in three factories in the Manisa Industrial Zone, to evaluate the effect of Healthy Lifestyle Awareness, and to examine associated factors. The study population included 563 employees, of whom 542 participated.