Optimal management of İstanbul water resources
İstanbul su kaynaklarının optımal yönetimi
- Tez No: 963247
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT MERTOĞLU, PROF. DR. ALİ ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Türkiye'nin 16 milyon nüfusuyla en büyük şehri olan İstanbul, sınırlı su kaynakları ve artan talep nedeniyle su yönetiminde ciddi zorluklarla karşı karşıya olup, bu durum nüfus artışı, ekonomik gelişme, kentleşme ve iklim değişikliği ile daha da artacaktır. Bu çalışmada, İstanbul su kaynaklarının optimal yönetim stratejilerinin geliştirilmesine ışık tutmak maksadıyla evsel, tarımsal, endüstriyel ve çevresel ihtiyaçlar arasındaki olası ödünleşmeleri dikkate alarak, gelecekteki karşılanamayan evsel su talebini ve planlanan önlemlerin etkinliğini değerlendirilmiştir. Sektörel su talebi, öngörülen sıcaklık ve yağış değişiklikleri dikkate alınarak tahmin edilmiştir. Çevresel akış gereksinimleri, Global Environmental Flow Calculator (GEFC) kullanılarak hesaplanmıştır. Mevcut ve öngörülen su potansiyeli ise Water Evaluation and Planning (WEAP) ile simüle edilmiştir. Sonuçlar, yıllık evsel talebin, 2060'larda 1.172 hm3 ile zirveye ulaşacağını, ancak nüfus artışının yavaşlaması ve su kaybının azalmasıyla birlikte sabitlenip, 2090'larda 1.163 hm3'e düşeceğini göstermektedir. Toplam yıllık endüstriyel ve tarımsal su kullanımı sırasıyla 30 hm3 ve 850 hm3 iken, çevresel akış 883 hm3'dir. Mevcut su potansiyeli, ortalama iklim koşullarında 1.392 ila 2.026 hm3/yıl arasında değişmekte olup, planlanan barajlarla birlikte 1.830 - 3.370 hm3/yıl'a yükselmektedir. İstanbul'un, özellikle kuraklık yıllarında su sıkıntısı yaşaması olasıdır. Artan talebi karşılamak için havzalar arası su transferi kaçınılmazdır. Ancak, Melen ve Yeşilçay projelerinin tamamlanmasıyla bile, şiddetli kuraklık koşullarında talebin karşılanamaması söz konusudur. Tahsis önceliklendirme (sektörel ve il bazında) simülasyonları, tarımsal kullanımın askıya alınmasının evsel su arzını güvence altına alabileceğini ve çevresel akışın sağlanmasının kuraklık dönemlerinde tarımın kısıtlanmasını gerektirebileceğini göstermektedir. İstanbul'un su sorunlarının çözülmesi, uzun vadeli dayanıklılık için entegre stratejiler ve iyi yönetişim gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Istanbul, Türkiye's largest city with 16 million residents, faces significant water management challenges due to limited water resources and increasing demand which will intensify with population growth, economic development, urbanization and climate change. This study assessed future unmet domestic water demand and the effectiveness of planned countermeasures while considering possible trade-offs between domestic, agricultural, industrial and environmental needs to give insights for optimal water management in Istanbul. Sectoral water demand was estimated by incorporating projected temperature and precipitation changes. Environmental flow requirements were calculated using the Global Environmental Flow Calculator (GEFC). Current and projected water potential were simulated with Water Evaluation and Planning (WEAP). The results show that annual domestic demand peaks at 1,172 hm3 in the 2060s but stabilizes thereafter as population growth slows and water loss reduction continues, reaching 1,163 hm3 by the 2090s. The total annual industrial and agricultural water uses are 30 hm3 and 850 hm3, respectively, while the environmental flow is 883 hm3. Existing water potential ranges from 1,392 to 2,026 hm3/year under average climate conditions, rising to 1,830 - 3,370 hm3/year with planned dams. Istanbul is likely to face shortages, especially in drought years. Inter-basin water transfer remains inevitable to meet increasing demand. However, even with the full Melen and Yeşilçay transfers, unmet demand persists under severe dry conditions. Allocation prioritization (sectoral and provincial) simulations indicate that suspending agricultural use could secure the domestic supply, and ensuring environmental flow may also require restricting agriculture during droughts. Addressing Istanbul's water challenges requires integrated strategies and good governance for long-term resilience.