İlhan Geçer'in eserlerinde hayal unsurları
Imaginative elements in the works of İlhan Geçer
  1. Tez No: 963246
  2. Yazar: FİLİZ BARIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Günlük dil ile edebî dil birbirinden farklıdır. Günlük dil çoğunlukla düz anlam taşır ve duyguları, hayalleri veya soyut düşünceleri ifade etmede sınırlı kalabilir. Şairler ise kelimelere yeni anlamlar yükleyerek onları çağrışım değeri yüksek, çok katmanlı birer ifade aracına dönüştürürler. Bu bağlamda ortaya çıkan imgeler, okuyucunun zihninde yeni anlam alanları ve estetik tasarımlar oluşturur. İmge sayesinde dil şiirsel bir nitelik kazanır; kelimelerin anlamı genişler ve derinleşir. İmge, hem geleneksel hem de çağdaş Türk şiirinde önemli bir yere sahiptir. Türk edebiyatının farklı dönemlerinde eser veren şairlerin dizelerinde zengin ve etkili hayal unsurlarına rastlamak mümkündür. Bu şairlerden biri de Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında gelenekçi-yenilikçi bir çizgi izleyen ve Hisar Topluluğu mensubu olan İlhan Geçer'dir. Geçer, özellikle Hisar dergisi etrafında yürüttüğü faaliyetlerle dikkat çekmiş; dergide hem yöneticilik yapmış hem de yayımladığı şiir ve eleştiri yazılarıyla topluluğun öncü isimlerinden biri olmuştur. Şair, şiirde hayal unsurlarını ön planda tutmuş ve şiiri duyguların ifade aracı olarak görmüştür. Şiirlerinde sade bir dil kullanmış, imgelerini kolay anlaşılır bir şekilde oluşturmayı amaçlamıştır. Bu çalışmada İlhan Geçer'in eserlerindeki şiirler incelenmiş; şairin imge oluştururken odaklandığı kavramlar, hayal unsurları, imgeler ve imge türleri tespit edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Everyday language and literary language differ. Everyday language usually conveys straightforward meaning and may be limited in expressing emotions, dreams, or abstract thoughts. Poets, on the other hand, assign new meanings to words, transforming them into multi-layered instruments with high associative value. In this context, the resulting images evoke new semantic fields and aesthetic experiences in the reader's mind. Through imagery, language acquires a poetic quality, and the meanings of words expand and deepen. Imagery holds an important place in both traditional and contemporary Turkish poetry. In the works of poets from different periods of Turkish literature, rich and effective imaginative elements can be observed. One of these poets is İlhan Geçer, who followed a traditionalist-innovative line in Republican-era Turkish literature and was a member of the Hisar Community. Geçer attracted attention particularly through his activities around the Hisar magazine, both serving as an editor and publishing poems and critical articles, establishing himself as one of the leading figures of the community. The poet emphasized imaginative elements in poetry and regarded poetry as a means of expressing emotions. He employed a simple language in his poems and aimed to create images that are easily comprehensible. This study examines the poems in İlhan Geçer's works and identifies and analyzes the concepts, imaginative elements, images, and types of imagery that the poet focuses on in his creative process.