Türk sinemasında din olgusu: Kemal Sunal filmleri örneği
The phenomenon of religion in Turkish cinema: The case of Kemal Sunal's films
  1. Tez No: 963257
  2. Yazar: HALİDE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Religion, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sinema, 19. yüzyılın sonlarında bir eğlence ve gösteri aracı olarak doğmuş; zamanla hem bir sanat formu hem de toplumsal etki gücü olan bir iletişim biçimine dönüşmüştür. Görsel anlatımın gücüyle, duygulara ve düşüncelere doğrudan hitap eden sinema; bireylerin hayal dünyasını genişletirken, aynı zamanda yaşadıkları dünyayı sorgulamalarına da zemin hazırlamıştır. Sinema hem estetik bir sanat hem de aynı zamanda toplumsal, politik ve kültürel bir ifade biçimidir. Her dönemin filmleri, o dönemin değerlerini, korkularını, umutlarını ve çelişkilerini yansıtmaktadır. Bu nedenle sinema, tarihsel bağlamda incelendiğinde yalnızca teknik gelişimi değil, toplumların değişen yapısını da gözler önüne sermektedir. Örneğin savaş, göç, modernleşme, sınıf çatışması, kadın hakları gibi temalar sinema yoluyla kitlelere ulaşmış; fikirlerin yayılması ve tartışılması için güçlü bir zemin oluşturmuştur. Kemal Sunal, Türk sinemasında bir güldürü ustası olduğu kadar; aynı zamanda toplumun çelişkilerini ve yapısal sorunlarını mizah yoluyla görünür kılan, güçlü bir sanatçı kimliğine sahip figürdür. Filmleri; adaletsizlik, sınıfsal eşitsizlik, geleneksel yapının baskısı ve dini istismar gibi toplumsal konulara eleştirel bir perspektifle yaklaşır. Bu yönüyle Sunal,“güldüren halk aydını”olarak tanımlanmaktadır. Filmlerinde din olgusu, genellikle inanç boyutundan çok toplumun dini nasıl araçsallaştırdığı üzerinden ele alınır. Zübük, Üçkağıtçı, Talih Kuşu ve Sakar Şakir gibi yapımlarda din; çıkar, ikiyüzlülük ve cehaletle iç içe geçmiş bir sistemin parçası olarak gösterilmektedir. Hoca, hacı, mürit gibi figürler, halkın saf inancını sömüren kişiler olarak sunularak dini yozlaşma hicvedilmektedir. Sunal'ın sanat anlayışı; doğal oyunculuğu, sade dili ve halkla kurduğu güçlü bağla biçimlenmektedir. Canlandırdığı karakterler, çoğu zaman ezilen, aldatılan ama vicdanını yitirmeyen bireylerdir. Bu sayede Sunal, sadece güldürmekle kalmamış, aynı zamanda toplumsal vicdana seslenmiştir. Sonuç olarak, Kemal Sunal sineması; halkı temsil eden, toplumu eleştiren ve dini inancı değil, onun yozlaştırılmış hâllerini hedef alan bir anlatı bütünlüğüne sahiptir. Tez bu bağlamda din olgusu ve Kemal Sunal sineması üzerine toplumsal bir okuma ve eleştiri yapmaktadır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak; doküman incelemesi, içerik analizi ve eleştirel söylem analizi teknikleriyle konu araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cinema was born in the late 19th century as a means of entertainment and spectacle; Over time, it has turned into both an art form and a form of communication with social influence. Cinema that directly addresses emotions and thoughts with the power of visual expression; While expanding the imagination of individuals, it has also paved the way for them to question the world they live in. Cinema is not only an aesthetic art; it is also a social, political and cultural statement. The films of each era reflect the values, fears, hopes and contradictions of that era. For this reason, when cinema is examined in a historical context, it reveals not only the technical development but also the changing structure of societies. For example, themes such as war, migration, modernization, class conflict, and women's rights reached the masses through cinema; It provides a strong basis for the dissemination and discussion of ideas. Kemal Sunal is not only a master of comedy in Turkish cinema; At the same time, he is a figure with a strong artistic identity who makes the contradictions and structural problems of society visible through humor. Films; It approaches social issues such as injustice, class inequality, the oppression of the traditional structure and religious abuse with a critical perspective. In this respect, Sunal is defined as a“public intellectual who makes people laugh”. In his films, the phenomenon of religion is generally dealt with through how society instrumentalizes religion rather than the dimension of belief. Religion in productions such as Zübük, Üçkağıtçı, Fortune Bird and Sakar Şakir; Self-interest is portrayed as part of a system intertwined with hypocrisy and ignorance. Figures such as hodjas, pilgrims, and disciples are presented as people who exploit the pure faith of the people, satirizing religious corruption. Sunal's understanding of art; It is shaped by its natural acting, simple language and strong connection with the public. The characters he portrays are individuals who are often oppressed and deceived, but do not lose their conscience. In this way, Sunal not only made people laugh, but also appealed to the social conscience. In this context, the thesis makes a social reading and criticism on the phenomenon of religion and Kemal Sunal. The subject was investigated by conducting a descriptive, explanatory and literature review. As a result, Kemal Sunal's cinema; It has a narrative integrity that represents the people, criticizes the society, and targets not religious belief, but its corrupt forms.