Öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme inançlarının incelenmesi
Investigation of teachers' assessment and evaluation beliefs
  1. Tez No: 963256
  2. Yazar: HASAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAD ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme inançlarını incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada karma yöntem araştırma modeli benimsenmiş ve“sıralı açıklayıcı desen”kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Karaman il merkezinde devlet okullarında görev yapan ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenleri oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde“kişisel bilgi formu”,“sınıf içi değerlendirme inançları ölçeği”ve“yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, öğretmenlerin geleneksel ölçme ve değerlendirmeye yönelik inançlarının“kararsızım”düzeyinde, alternatif ölçme ve değerlendirmeye yönelik inançlarının ise“tamamen katılıyorum”düzeyinde olduğunu göstermiştir. Bu sonuç, öğretmenlerin alternatif ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarına daha fazla önem verdiklerini ortaya koymaktadır. Cinsiyet ve branş değişkenine göre öğretmenler arasında hem geleneksel ölçme ve değerlendirme inancında hem de alternatif ölçme ve değerlendirme inancında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Öğrenim durumu değişkenine göre ise her iki alt boyutta da anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Bu doğrultuda öğrenim durumu“lisans”olan öğretmenlerin, öğrenim durumu“lisansüstü”olan öğretmenlere göre daha fazla geleneksel ölçme ve değerlendirme inancına sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Mesleki kıdeme göre 16-20 yıl deneyime sahip öğretmenlerin daha fazla geleneksel, 1-5 yıl deneyime sahip öğretmenlerin ise daha fazla alternatif ölçme ve değerlendirme anlayışına sahip oldukları tespit edilmiştir. Öğrenim kademesi değişkeninde ise sadece geleneksel ölçme boyutunda anlamlı farklılık gözlenmiş, ortaokul öğretmenlerinin ilkokul ve lise öğretmenlerine göre daha fazla geleneksel ölçme inancına sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda öğretmenler, alternatif ve öğrenci merkezli ölçme yöntemlerini benimsediklerini, ancak zaman yetersizliği, kalabalık sınıflar, müfredat yoğunluğu, materyal eksikliği ve merkezi sınavların yapısı gibi nedenlerle bu uygulamaları tam olarak hayata geçiremediklerini belirtmişlerdir. Sonuç olarak, öğretim programlarının ve merkezi sınavların alternatif ölçme ve değerlendirme yaklaşımına uygun biçimde düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine teachers' beliefs about assessment and evaluation. A mixed-methods research design was adopted, employing“sequential explanatory design”. The study group consisted of primary, secondary, and high school teachers working in public schools in the city center of Karaman during the 2024–2025 academic year. Data were collected through“a personal information form”, the“classroom assessment beliefs scale”, and“a semi-structured interview form”. The findings revealed that teachers' beliefs regarding traditional assessment and evaluation were at the level of“undecided,”whereas their beliefs concerning alternative assessment and evaluation were at the level of“strongly agree”. This indicates that teachers place greater emphasis on alternative assessment approaches. No significant differences were found with respect to gender or subject area variables in either traditional or alternative assessment beliefs. However, significant differences were observed based on educational background: teachers holding a bachelor's degree had stronger beliefs in traditional assessment compared to those with a postgraduate degree. Regarding professional seniority, teachers with 16–20 years of experience demonstrated stronger traditional assessment beliefs, whereas those with 1–5 years of experience showed stronger beliefs in alternative assessment. With respect to school level, a significant difference emerged only in traditional assessment beliefs, with middle school teachers reporting stronger traditional assessment beliefs than their counterparts in primary and high schools. Qualitative findings indicated that teachers generally favored alternative and student-centered assessment approaches. However, they reported difficulties in fully implementing these practices due to time constraints, overcrowded classrooms, curriculum intensity, lack of materials, student-related limitations, and the dominance of traditional approaches in national and centralized examinations. Based on these results, it is recommended that curricula, classroom practices, and standardized examinations be redesigned in alignment with alternative assessment and evaluation approaches.