3-6 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerde çocuk ihmali ve istismarı farkındalığı ile ebeveyn öz yeterliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of child neglect and abuse awareness and parental self-efficacy in parents with children aged 3-6 years
  1. Tez No: 963258
  2. Yazar: CANSU AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SALİH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışma, ebeveynlerin öz yeterlik düzeylerinin çocuk ihmal ve istismarı farkındalığı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma Mayıs- Ağustos 2025 tarihleri arasında, yaş ortalaması 32.26 ± 5.74 olan 472 ebeveynler ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Ebeveyn ve Çocuk Sosyo Demografik Bilgi Formu, Ebeveyn Çocuk İhmal ve İstismarı Farkındalık Ölçeği ve Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon analizi, tukey testi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların büyük çoğunluğu çocuk ihmal ve istismarı hakkında bilgi sahibi olduğunu (%91.7) belirtmiştir. Regresyon analizine göre, ebeveyn öz yeterlik düzeyinin, farkındalık düzeyi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu saptanmıştır (β = 0.450, p = 0.001). Öz yeterlik, farkındalıktaki varyansın %20.2'sini açıklamaktadır. Sonuç: Araştırma sonuçları, öz yeterliliği daha yüksek olan ebeveynlerin çocuk ihmal ve istismarı konusunda daha yüksek farkındalığa sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgu, koruyucu programlarda ebeveynlerin bilgilerini artırmanın yanı sıra öz yeterlik düzeyini güçlendirecek müdahalelere de yer verilmesinin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the effect of parents' self-efficacy levels on their awareness of child neglect and abuse. Methods: This descriptive, correlational, and cross-sectional study was conducted between May and August 2025 with 472 parents whose mean age was 32.26 ± 5.74 years. Data were collected using the Parent and Child Socio-Demographic Information Form, the Parental Awareness of Child Neglect and Abuse Scale, and the Parental Self-Efficacy Scale. In the statistical evaluation of the data, the independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, Tukey test, and simple linear regression analysis were used. Results: The majority of participants reported being knowledgeable about child neglect and abuse (91.7%). Simple linear regression analysis revealed that parental self-efficacy level had a statistically significant and positive effect on the level of awareness of child neglect and abuse (β = 0.450, p = 0.001). Parental self-efficacy explained 20.2% of the variance in parental awareness. Conclusion: The results indicate that parents who feel more self-efficacious tend to have a higher level of awareness on this issue. This finding highlights the importance of incorporating components aimed at strengthening parents' level of self-efficacy, in addition to increasing their knowledge, in programs designed to protect children from neglect and abuse.