Gelişim dönemlerine göre namaz ibadeti
Based on developmental stages prayer
- Tez No: 963265
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHLÜL TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İbadet, bireyin kutsalla kurduğu bağın ruhsal, toplumsal ve sembolik boyutlarını içinde barındıran çok yönlü bir olgudur. Bu amaçla ibadetlerin bireye anlam katma, manevi yönelim kazandırma, toplumsal birliktelik oluşturma ve inanç sisteminin sürekliliğini sağlama gibi işlevleri bulunmaktadır. İslam dini özelinde değerlendirildiğinde ise namaz, gündelik yaşamda düzenli olarak yerine getirilen, belirli ritüellere ve ruhsal hazırlığa dayanan temel ibadetlerden biridir. Bu çalışmada, namaz ibadetinin bireylerin duygu, düşünce ve davranışları üzerindeki etkileri gelişimsel dönemler temelinde incelenmiştir. Bu kapsamda, bireylerin namaz ibadetine yükledikleri anlamın ve bu ibadetin psikolojik işlevlerinin gelişimsel farklılıklar temelinde nasıl çeşitlendiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Nitel araştırma desenine göre yapılandırılan bu çalışma, durumsal yaklaşım çerçevesinde yürütülmüş ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla veri toplanmıştır. Araştırma kapsamında, 30 ergen (12–19 yaş), 25 ilk yetişkin (20–34 yaş), 24 orta yetişkin (35–64 yaş) ve 12 ileri yetişkin (65 yaş ve üzeri) olmak üzere toplam 91 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler, tematik analiz ve betimsel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, ergen bireylerde namazın özellikle duygusal düzenleme, aidiyet hissi ve kimlik arayışına katkı sağladığı; ilk yetişkinlik döneminde ise ruhsal denge arayışı, sorumluluk duygusu ve manevi yönelimi desteklediği görülmüştür. Orta yetişkinlik dönemindeki katılımcılar, namazı daha çok yaşam disiplini, vicdani tatmin ve içsel denge bağlamında anlamlandırırken; yaşlılık döneminde namaz, ölüm farkındalığı, hesap bilinci ve ilahi huzura yönelik bir hazırlık biçiminde deneyimlenmiştir. Sonuç olarak, bireyin namaz ibadetine yüklediği anlamın ergenlikten yaşlılığa uzanan gelişimsel süreçte değişkenlik gösterdiği ve yaş ilerledikçe ibadetin ruhuna dair farkındalığın arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Worship is a multifaceted phenomenon that encompasses the spiritual, social, and symbolic dimensions of an individual's connection with the sacred. To this end, worship serves functions such as giving meaning to the individual, providing spiritual guidance, creating social unity, and ensuring the continuity of the belief system. When evaluated specifically in the context of Islam, prayer is one of the fundamental acts of worship that is performed regularly in daily life and is based on specific rituals and spiritual preparation. In this study, the effects of prayer on individuals' emotions, thoughts, and behaviors were examined based on developmental stages. In this context, the study sought to understand how the meaning individuals attach to prayer and the psychological functions of this worship vary based on developmental differences. Designed as a qualitative research study, it was conducted within a phenomenological framework, and data was collected through semi-structured interviews. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with a total of 91 participants, including 30 adolescents (aged 12–19), 25 young adults (aged 20–34), 24 middle-aged adults (aged 35–64), and 12 older adults (aged 65 and above). The collected data were evaluated using thematic analysis and descriptive analysis methods. According to the findings, prayer contributes to emotional regulation, a sense of belonging, and identity search in adolescents; while in early adulthood, it supports spiritual balance, a sense of responsibility, and spiritual orientation. Participants in middle adulthood interpreted prayer more in terms of life discipline, moral satisfaction, and inner balance, while in old age, prayer was experienced as a form of preparation for death awareness, accountability, and divine peace. In conclusion, it was observed that the meaning individuals ascribe to the act of prayer varies across the developmental process from adolescence to old age, and that awareness of the essence of prayer increases with age.