2 boyutlu oyunlarda konsept tasarım ve illüstrasyon kullanımı
The use of concept design and illustration in 2D games
  1. Tez No: 963266
  2. Yazar: SADIK BOZYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KINIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Modern dünyada iki boyutlu (2D) dijital oyunlar sadece bir eğlence aracı değil, aynı zamanda estetik ifade, anlatı aktarımı ve kullanıcı deneyimi bağlamında önemli bir kültürel üretim biçimidir. Bu bağlamda, oyunlarda konsept tasarımı ve illüstrasyon sadece dekoratif bir işlevi yerine getirmekle kalmaz, aynı zamanda oyun deneyiminin atmosferini, duygusal etkisini ve yönünü yaratmada kilit bir rol oynar. Bu tez, bağımsız 2D dijital oyunlardan oluşan örnekleri analiz ederek konsept sanatının ve illüstrasyonun anlatı yapısı ve estetik tasarım üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Araştırma nitel bir yönteme dayanmaktadır. Seçilen oyunlar görsel dil, sanat yönetimi ve illüstrasyon teknikleri açısından analiz edilmiştir. Analiz süreci, illüstrasyon ile oyuncu arasında kurulan duygusal ve kavramsal bağlantıları ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Bulgular, görsel tasarımın 2D formatındaki bir oyunun kimliğini tanımlayan ana bileşenlerden biri olduğunu ortaya koymaktadır. Konsept sanatı ve illüstrasyon sadece estetik bir bütünlük sağlamakla kalmaz, aynı zamanda anlatıyı yapılandıran, oyun deneyimini yönlendiren ve oyunun sanatsal değerini artıran yaratıcı araçlar olarak da hizmet eder.
Özet (Çeviri)
To be filled in later.In the modern world, two-dimensional (2D) digital games are not only a means of entertainment, but also an important form of cultural production in terms of aesthetic expression, narrative transmission and user experience. In this context, concept design and illustration in games not only fulfill a decorative function, but also play a key role in creating the atmosphere, emotional impact and direction of the gaming experience. This thesis explores the impact of concept art and illustration on narrative structure and aesthetic design by analyzing a sample of independent 2D digital games. The research is based on a qualitative method; the selected games are analyzed in terms of visual language, art direction and illustration techniques. The analysis process explored in detail the emotional and conceptual connections made between the illustration and the player. The findings reveal that visual design is one of the main components that define the identity of a game in 2D format. Concept art and illustration not only provide an aesthetic unity, but also serve as creative tools that structure the narrative, guide the gameplay experience and enhance the artistic value of the game.