Gençlerin siyasal temsilinde katılım sorunları: Iğdır örneği
Participation problems in the political representation of youth: Iğdir case
- Tez No: 963293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KONURALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İlkel toplumlardan gelişmiş toplumlara kadar yöneten ve yönetilen arasındaki ilişki, diğer bir ifadeyle temsilin nasıl olacağı hep tartışma konusu olmuştur. Günümüzde katılımcı demokrasinin sağlıklı yürümesi için geniş bir yelpazeyi kapsayacak şekilde siyasi temsilin sağlanması ve katılım düzeyinin artırılması önem ihtiva etmektedir. Bu çalışmada toplumsal doku içerisinde önemli bir yeri olan gençlerin durumu mercek altına alınmıştır. Öncelikle temsil ve siyasi temsil kavramının tarihsel gelişimi ele alınarak yenilikçi bakış açıları incelenmiştir. Türkiye'de siyasi temsil ve katılımın gelişim evreleri üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda gençlerin siyasal temsilinde katılım sorunları masaya yatırılarak Iğdır ili Merkez ilçede yaşayan 18-30 yaş aralığındaki gençlerin siyasal temsil ve katılım düzeyinin yanı sıra katılıma ilişkin sorunlar analiz edilmiştir. 439 kişiye uygulanan anket sonuçlarına yönelik veriler Statistical Package for the Social Sciences (IBM SPSS Statistics 22) programı yardımıyla analiz edilmiştir. Ki-kare ve t testi ile tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
From primitive societies to undeveloped societies, the relationship between the ruler and the ruled, in other words, how the representation is to be realized always been the subject of discussion. Today, it is important to ensure political representation to cover a wide spectrum and to increase the level of participation for the healthy functioning of participatory democracy. In this study, the situation of young people, who have an important place in the social fabric, has been examined. First of all, the historical development of the concept of representation and political representation is discussed and innovative perspectives are examined. The developmental stages of political representation and participation in Turkey are emphasized. In this context, the problems of participation in the political representation of the youth were discussed, and the political representation and participation level of the young people between the ages of 18-30 living in the central district of Iğdır province, as well as the problems related to participation were analyzed. The data on the results of the questionnaire applied to 439 people were analyzed with the help of the Statistical Package for the Social Sciences (IBM SPSS Statistics 22) software. Chi-square and t test and one-way analysis of variance (ANOVA) test were applied.