Farklı uygulama basamaklarında oluşan tükürük kontaminasyonunun farklı adeziv sistemlerin dentine bağlanma dayanımlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of saliva contamination on different dentin bond strengths of different adhesive systems
  1. Tez No: 963294
  2. Yazar: MELEK ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM HAKAN BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, 3 farklı adeziv sistemin farklı uygulama basamaklarında oluşan tükürük kontaminasyonunun, adeziv sistemlerin dentine bağlanma dayanımları üzerine etkisini incelemektir. Çalışmamızda, iki basamaklı total-etch adeziv sistem, tek basamaklı self-etch adeziv sistem ve tek basamaklı universal adeziv sistem örnekleri test edildi. Test için hazırlanan 96 adet diş üç farklı adeziv sistem olduğu için A grubu, B grubu, C grubu adı altında üç ana grupta değerlendirildi. A grubunda iki basamaklı total-etch adeziv sistem (One Step, Bisco) incelenirken biri kontrol grubu olmak üzere, tükürük kontaminasyonunun olduğu aşamaya göre 6 alt gruba ayrıldı: A1: Kontrol grubu (kontaminasyon yok) A2: Asit→tükürük→yıkama→prosedür A3: Asit→tükürük→yarı zamanlı asit→prosedür A4: Asit→tükürük→tam zamanlı asit→prosedür A5: Asit→prosedür→ tükürük→yarı zamanlı asit→prosedür A6: Asit→prosedür→tükürük→tam zamanlı asit→prosedür B grubunda tek basamaklı self-etch adeziv sistem (All-Bond SE, Bisco) incelenirken biri kontrol grubu olmak üzere, tükürük kontaminasyonunun olduğu aşamaya göre 3 alt gruba ayrıldı: B1: Kontrol grubu (kontaminasyon yok) B2: Self-etch adeziv→tükürük →yıkama→self-etch adeziv B3: Self-etch adeziv→tükürük→yıkama→ront frez→yıkama→self-etch adeziv C grubunda tek basamaklı universal adeziv sistem (All-Bond Universal, Bisco) incelenirken biri kontrol grubu olmak üzere, tükürük kontaminasyonunun olduğu aşamaya göre 3 alt gruba ayrıldı: C1: Kontrol grubu (kontaminasyon yok) C2: Universal adeziv→tükürük→yıkama→universal adeziv C3: Universal adeziv→ tükürük→yıkama→ront frez→yıkama→universal adeziv Mikro kesit alma cihazına adapte edebilmek için dişler, servikal hattın 1 mm altından okluzal yüzleri horizontal düzleme paralel olacak şekilde akrilik rezin bloklara gömüldü. Kesme cihazıyla su soğutması altında yüzeyel dentin elde edildikten sonra standart bir smear tabakası elde etmek ve dentin yüzeylerini standart, düzgün bir hale getirmek amacıyla, diş yüzeyleri 600 gritli silikon karbit zımpara kullanılarak zımparalandı. Çalışmamızda, kontaminasyon materyali olarak laboratuvarda hazırlanan yapay tükürük kullanıldı. Bütün gruplarda, makaslama bağlanma dayanım testi için dentin yüzeyler üzerine kompozit rezin yerleştirilirken 3 mm çapında ve 3 mm yüksekliğinde şeffaf plastik tüpler kullanıldı. Böylece 96 adet kompozit rezin örnek elde edildi. Bu örnekler 1 gün boyunca 37ᵒC distile suda bekletildikten sonra, üniversal test cihazına yerleştirildi ve 1mm/dk'lık hızla makaslama kuvveti uygulandı. Veriler tek yön varyans analizi (ANOVA) testi ve Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılarak değerlendirildi. İki basamaklı total-etch adeziv sistem için oluşturulan alt gruplar arasında dentine bağlanma dayanım değerleri açısından anlamlı farklılık bulundu (p0,05). Tek basamaklı self-etch adeziv sistem için oluşturulan alt gruplar arasında B1 ve B3 alt gruplarının dentine bağlanma dayanım değerleri benzer (p>0,05), B2 alt grubunun değerleri ise diğer alt gruplardan istatistiksel açıdan anlamlı derecede düşük bulundu (p0,05). Bu çalışmanın sınırları dahilinde, tükürük kontaminasyonunun adeziv sistemlerin dentine bağlanma dayanımlarını etkilediği ve dekontaminasyon prosedürünün kullanılan adeziv sisteme ve kontaminasyonun olduğu basamağa göre değişiklik gösterdiği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the influence of salivary contamination on bond strength to dentin during different application stages of 3 different adhesive systems. Two-step total-etch adhesive, one-step self-etch adhesive and one-step universal adhesive were used in this study. Ninety-six caries-free human premolars were sectioned and randomly divided into 3 groups according to adhesives used (Group A,B,C). In the group A, a two-step total-etch adhesive system (One Step, Bisco) was examined and six subgroups were divided according to the stage of saliva contamination one of which was the control group: A1: Control group (no saliva contamination) A2: Etching→saliva→rinsing→bonding A3: Etching→saliva→8 s re-etching→bonding A4: Etching→saliva→15 s re-etching→bonding A5: Etching→bonding→saliva→8 s re-etching→bonding A6: Etching→bonding→ saliva→15 s re-etching→bonding One group self-etch adhesive system (All-Bond SE, Bisco) was examined in group B and three subgroups were divided according to the stage of saliva contamination, one of which was the control group: B1: Control group (no saliva contamination) B2: Adhesive→saliva→rinsing→re-applying adhesive B3: Adhesive→saliva →round bur→rinsing→re-applying adhesive In group C, a single-step universal adhesive system (All-Bond Universal, Bisco) was examined and three subgroups were separated according to the stage of saliva contamination, one of which was the control group: C1: Control group (no saliva contamination) C2: Adhesive→saliva→rinsing→re-applying adhesive C3: Adhesive→saliva→round bur→rinsing→re-applying adhesive To adapt to the microsectioner, the teeth were embedded in acrylic resin blocks with the occlusal faces from 1 mm below the cervical line parallel to the horizontal plane. After obtaining superficial dentin under water cooling with a cutting device, tooth surfaces were abraded using 600 grit silicon carbide abrasive paper to obtain a standard smear layer and to make the dentin surfaces standard, smooth. In our study, artificial saliva prepared in the laboratory was used as the contamination material. In all groups, transparent resin tubing with a diameter of 3 mm and a height of 3 mm was used while the composite resin was placed on the dentin surfaces for the shear bond strength test. Thus, 96 composite resin samples were obtained. These samples were placed in a 37°C distilled water for 24 hours. Shear bond strength test was measured at a cross-head speed of 1mm/min using an universal test machine. Data were analyzed by one way analysis of variance (ANOVA) and Tukey's Honestly Significant Difference post hoc test. Significant differences were found between subgroups for two-step total-etch adhesive systems in terms of dentin bonding strength values (p0.05). The dentine bonding strength values of B1 and B3 subgroups were similar (p>0,05) and B2 subgroups were significantly lower than the other subgroups (p0,05). Within the limitations of this study, it can be concluded that, saliva contamination affects the dentine bonding strength of adhesive systems and that the decontamination procedure varies according to the adhesive system used and the level of contamination.