Hacıbektaş İlçe Halk Kütüphanesi 196 numarada kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni ve MESTAP'a göre tasnifi
Critical text of the poetry magazine registered at Hacıbektaş District Public Library no. 196 and its classification according to MESTAP
- Tez No: 963319
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ŞENÖDEYİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 514
Özet
Klasik Türk Edebiyatının en önemli eserlerinden birisi de şüphesiz günümüze kadar pek çok örneği ulaşmış olan mecmualardır. Mecmualar bir derleyici tarafından meydana getirilen, kaleme alan kişinin zevk ve ilgilerine uygun bir şekilde oluşturulmuş eserlerdir. Bu eserler edebî nitelikleriyle edebiyatımıza yeni içerikler sunmaktadır. Mecmualar sadece edebi yönüyle değil divanlarda yer almayan birçok şiiri, bilgiyi ve şairin adını içermesi hasebiyle edebiyatımızın zenginleşmesine katkı sağlamaktadır. Bu tezde Hacıbektaş İlçe Halk Kütüphanesi 196 numarada Kayıtlı Şiir Mecmuasının Tenkitli Metni ve MESTAP'a Göre Tasnifi çalışılmıştır. Mecmuamız toplam 204 varaktan oluşmaktadır. Mecmuanın sadece şiir kısımları ele alınmış olup 1b-112a arasında yer alan şiirlerin incelemesi yapılmıştır. Toplam 93 varakta şiir bulunmaktadır. Bu şiirlerin incelemesi ve transkripsiyonlu metni MESTAP projesine uygun şekilde çalışılmıştır. Mecmuada incelenilen bölümlerde yer alan şairler genellikle 13-15. yüzyıllarda yaşamış şairlerdir. Çalışmamızda bu şairleri ve şairlerin şiirlerini içermektedir. Mecmuada hangi yüzyıla ait olduğu tespit edilemeyen şairlerinde tahminen bu yüzyıllarda yaşadığı düşünülmektedir. Tespit edilen toplam 28 şairi ve 179 şiiri içeren bu çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mecmuanın tanıtımı ve değerlendirilmesi yapılmaktadır. İkinci bölümde metnin Latin harfleriyle yapılmış transkripsiyonlu şekli yer almaktadır. Üçüncü bölümde proje kapmasında MESTAP tablosu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important works of Classical Turkish Literature is undoubtedly the mecmuas, many examples of which have survived to this day. Mecmuas are works created by a compiler, formed according to the tastes and interests of the person who wrote them. These works offer new content to our literature with their literary qualities. Mecmuas contribute to the enrichment of our literature not only with their literary aspect but also by containing many poems, information, and names of poets that are not included in divans. In this study, the critical text and classification according to MESTAP of the Poetry Mecmua registered under number 196 in the Hacıbektaş District Public Library were examined. Our mecmua consists of a total of 204 folios. Only the poetry sections of the mecmua were examined, and the poems between 1b-112a were analyzed. There are poems on a total of 93 folios. The analysis and transcription of these poems were carried out in accordance with the MESTAP project. The poets in the sections of the mecmua generally lived in the 13th-15th centuries and include the poems of these poets. It is thought that the names whose century could not be determined in the mecmua probably lived in these centuries. This study, which includes a total of 28 poets and 179 poems, consists of three main sections. In the first section, the introduction and evaluation of the mecmua are made. In the second section, the transcription of the text in Latin letters is included. In the third section, the MESTAP table is included within the scope of the project