Acil servise epileptik nöbet ile gelen hastalarda Nesfatin-1, vücut kitle indeksi ve C-reaktif protein arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between Nesfatin-1, body mass index, and C-reactive protein in patients presenting to the emergency department with epileptic seizures
  1. Tez No: 963318
  2. Yazar: TİMUR SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM İŞLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş: Epilepsi, etiyolojisi karmaşık, kronik seyirli bir nörolojik hastalık olup patofizyolojisinde nöroinflamasyon önemli bir rol oynamaktadır. Son yıllarda, hipotalamustan salgılanan anoreksijenik bir peptid olan Nesfatin-1'in inflamasyon, stres yanıtı ve merkezi sinir sistemi üzerindeki düzenleyici etkileri nedeniyle nörolojik hastalıklarla olan ilişkisi ilgi çekici hale gelmiştir. Ancak epileptik bireylerde dolaşımdaki Nesfatin-1 düzeylerine ilişkin literatürde sınırlı sayıda çalışma bulunmakta ve mevcut sonuçlar tutarsızlık göstermektedir. Bu bağlamda, bizim çalışmamızda epileptik nöbet nedeniyle acil servise başvuran bireylerde serum Nesfatin-1 düzeylerinin sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması ve bu düzeylerin yaş, cinsiyet, nöbet tipi, antiepileptik ilaç kullanımı ve eşlik eden hastalıklar gibi çeşitli klinik ve demografik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, epileptik nöbet geçirdiği için acil servise başvuran 131 hasta ve 85 sağlıklı kontrol birey olmak üzere toplam 216 gönüllü değerlendirildi. Katılımcıların demografik verileri, ek hastalıkları, ilaç kullanımı, nöbet özellikleri ve laboratuvar bulguları kaydedildi. Serum Nesfatin-1 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Gruplar arası karşılaştırmalar için Mann-Whitney U testi, korelasyon analizleri için Spearman testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Epilepsy is a chronic neurological disorder with a complex etiology, in which neuroinflammation plays a significant role in its pathophysiology. In recent years, Nesfatin-1, an anorexigenic peptide secreted from the hypothalamus, has garnered attention due to its regulatory effects on inflammation, stress response, and central nervous system functions, highlighting its potential involvement in neurological diseases. However, studies investigating circulating Nesfatin-1 levels in individuals with epilepsy remain limited, and the existing findings are inconsistent. In this context, our study aimed to compare serum Nesfatin-1 levels in patients presenting to the emergency department with epileptic seizures and healthy controls, and to evaluate the relationship of these levels with various clinical and demographic parameters such as age, sex, seizure type, antiepileptic drug use, and comorbid conditions. Materials and Methods:A total of 216 participants were included, consisting of 131 patients with epileptic seizures and 85 healthy controls. Demographic characteristics, comorbidities, medication use, seizure-related features, and laboratory parameters were recorded. Serum Nesfatin-1 levels were measured using the ELISA method. The Mann-Whitney U test was used for group comparisons, and Spearman correlation analysis was applied to assess associations between variables.