Düzenli pilates yapan kadınların sezgisel beslenme, hedonik açlık ve beden algısının incelenmesi
The effect of regular pilates practice on intuitive eating, hedonic hunger, and body image in women
  1. Tez No: 963323
  2. Yazar: ZÜLAL ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde artan obezojenik yaşam tarzı, bireylerin yeme davranışlarında değişikliklere yol açmakta; hedonik açlık, sezgisel beslenme ve beden algısı gibi davranışsal etkenlerle daha yakından ilişkili hale gelmektedir. Bu çalışma, düzenli pilates yapan kadınlarda hedonik açlık, sezgisel yeme ve beden algısı düzeylerini; aynı merkeze kayıtlı ancak pilates yapmayan bireylerle karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamıştır. Araştırmaya, Ankara'da bir sağlıklı yaşam merkezine devam eden, son 6 aydır haftada en az iki kez pilates yapan kadın bireyler ile aynı merkeze kayıtlı olup pilates yapmayan, 18–45 yaş aralığındaki toplam 115 kadın dahil edilmiştir (n=54 pilates yapan, n=61 yapmayan). Hedonik açlık düzeyi Besin Gücü Ölçeği (BGÖ), sezgisel yeme davranışları Sezgisel Yeme Ölçeği (IES-2) ve beden algısı Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ) ile değerlendirilmiştir. Boy uzunluğu stadiometre ile, vücut kompozisyonu ise TANİTA ile ölçülmüştür; demografik ve beslenme alışkanlıklarına ilişkin veriler yüz yüze görüşmelerle toplanmıştır. Bulgulara göre, demografik değişkenlerde gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Özel diyet programı uygulama (p0.05), her iki grupta da 2.5'in üzerinde bulunmuş ve hedonik açlık düzeyinin yüksek olduğunu göstermiştir. Hedonik açlık varlığı pilates yapanlarda %75.9, yapmayanlarda %88.5'tir (p>0.05). IES-2 toplam puanı pilates yapanlarda anlamlı düzeyde daha yüksektir (p0.05). Eğitim durumuna göre tüm ölçeklerde anlamlı fark yoktur (p>0.05). Sonuç olarak, düzenli pilates uygulaması, BKİ ve bel/kalça oranı gibi antropometrik ölçütlerde iyileşme sağlamanın yanı sıra, sezgisel yeme davranışlarını geliştirmekte ve beden algısını olumlu yönde etkilemektedir. Bulgular, obeziteyle mücadelede beslenme müdahalelerine ek olarak beden farkındalığını artıran egzersizlerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly obesogenic lifestyle, individuals' eating behaviors are changing and becoming more closely associated with behavioral factors such as hedonic hunger, intuitive eating, and body image. This study aimed to comparatively evaluate the levels of hedonic hunger, intuitive eating, and body image in women who regularly practice Pilates and in those registered at the same center but who do not engage in Pilates. The study included a total of 115 women aged 18–45 years, attending a wellness center in Ankara: those who had been practicing Pilates at least twice a week for the past six months (n=54) and those who did not practice Pilates (n=61). Hedonic hunger was assessed using the Power of Food Scale (PFS), intuitive eating with the Intuitive Eating Scale-2 (IES-2), and body image with the Body Image Scale (BIS). Height was measured with a stadiometer, body composition was assessed using a TANITA device, and demographic and dietary habit data were collected through face-to-face interviews. According to the findings, there were no significant differences between the groups in demographic variables (p>0.05). The rates of following a special diet program (p0.05), scores in both groups were above 2.5, indicating high levels of hedonic hunger. The prevalence of hedonic hunger was 75.9% among Pilates participants and 88.5% among non-participants (p>0.05). The total IES-2 score was significantly higher in the Pilates group (p0.05). No significant differences were observed in any of the scales according to educational status (p>0.05). In conclusion, regular Pilates practice not only improves anthropometric indicators such as BMI and waist-to-hip ratio but also enhances intuitive eating behaviors and positively influences body image. The findings highlight the importance of incorporating body-awareness-based exercises alongside nutritional interventions in the fight against obesity.