Sivil toplum kuruluşlarının göçmen politikasındaki rolü: Türkiye üzerine bir inceleme
The role of civil society organizations in migration policy: A study on Turkey
  1. Tez No: 963324
  2. Yazar: FATMA AKDEMİR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının (STK) göçmen politikalarının oluşumuna ve sosyal uyum süreçlerine katkılarını incelemeyi amaçlamıştır. Nitel araştırma desenine dayanan çalışmada literatür taraması, ikincil veri çözümlemesi ve örnek olay incelemeleri kullanılmış; örneklem olarak ulusal ölçekte tanınırlığa sahip altı STK (SGDD ASAM, Türk Kızılayı, Hayata Destek Derneği, Mülteciler Derneği, TİDER ve İKGV) seçilmiştir. Bulgulara göre STK'lar, barınma beslenme, istihdam, eğitim, sağlık ve hak savunuculuğu alanlarında devlet politikalarını tamamlayıcı ve dönüştürücü roller üstlenmiştir. Barınma ve gıda destekleri insani güvenliği güçlendirmiş, mesleki eğitim girişimcilik programları ekonomik uyumu hızlandırmıştır. Dil kursları ve psiko sosyal destek atölyeleri çocukların okul devamlılığını artırmış; mobil sağlık birimleri ile kültürel arabuluculuk uygulamaları sağlık hizmetlerine erişimi iyileştirmiştir. Ayrıca kadın odaklı koruma mekanizmalarının cinsiyet temelli kırılganlıkları azalttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, çok aktörlü yönetişim modelinde STK'ların hem hizmet sağlayıcı hem de politika yapıcı olarak kritik konumda olduğu ortaya konmuştur. Gelecek araştırmalarda yerel ölçekteki küçük ölçekli STK'ların kapasite analizi önerilmiş; uygulayıcılara ise STK verilerinin dijital izleme platformlarında bütünleştirilmesi ve bağımsız fon mekanizmalarının genişletilmesi tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the contributions of civil society organizations (CSOs) operating in Türkiye to the formulation of migrant policies and social cohesion processes. Relying on a qualitative research design, the inquiry employed literature review, secondary data analysis and case study techniques; the purposive sample consisted of six nationally prominent CSOs (SGDD ASAM, Turkish Red Crescent, Support to Life, Refugee Association, TİDER and HRDF). Findings demonstrated that CSOs assumed complementary and transformative roles vis à vis state policies across shelter food provision, employment, education, health and rights based advocacy. Shelter and food assistance enhanced human security, while vocational training and entrepreneurship schemes accelerated economic integration. Turkish language courses and psychosocial workshops improved school attendance among children; mobile health units and cultural mediation initiatives facilitated access to health services. Furthermore, gender sensitive protection mechanisms were found to mitigate women specific vulnerabilities. Overall, the research confirmed that CSOs occupy a pivotal position as both service providers and policy actors within a multi stakeholder governance model. Future studies were recommended to analyse the capacities of small scale, locality based CSOs; practitioners were advised to integrate CSO data into digital monitoring platforms and to broaden independent funding instruments.