Yeni Asur Devleti'nde tarım topraklarının yönetimi ve tarım sisteminde memurların rolü
Administration of agricultural lands in the Neo-Assyrian State and the role of officials in the agricultural system
- Tez No: 963322
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA ÖZ KİRİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 482
Özet
Yeni Asur İmparatorluğu, MÖ 934-612 yılları arasında büyük askeri gücü, yönetim sistemi ve ekonomisi sayesinde Eski Yakındoğu'da varlığını hissettirmiştir. Bu süreçte imparatorluğun temel geçim kaynağını, tarımsal üretime dayalı bir ekonomi oluşturduğundan, devletin gıda güvenliğini sağlayan ve kırsal alt yapıyı kalkındıran bir tarımsal politika izlendiği görülmüştür. Asurluların bu yapılanması tezimizin ana temasını oluşturmuş ve konuya ilişkin memurların görev ve yetkileri çalışmamızın ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirilmiştir. Tezimizde öncelikle, Yeni Asur Dönemine tarihlenen arşivlerde, devletin zirai arazisini kullanımına ilişkin metinler, toprakla ilişkili memurların görev ve sorumlulukları detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. İncelenen metinlerde, Yeni Asur İmparatorluğu'nda toprak yapılanmasının oldukça gelişmiş bir sisteme sahip olduğu ve bu sistemlerin yönetiminde memurların büyük bir rol oynadığı ortaya konulmuştur. İmparatorluk içerisindeki toprak mülkiyetleri ve kullanım şekilleri sınıflandırılarak tarımsal açıdan kullanımları, devletin konuya ilişkin stratejisi ve memurların bu sistem içerisindeki faaliyetleri çalışmamızın çerçevesini oluşturmuştur. Yeni Asur Devleti'nde tarım topraklarının yönetimi incelendiğinde ortaya çıkan tabloda, devlet topraklarının üretime göre yapılandırılması, tarımsal üretimi desteklemek adına sulama kanalı projeleri, üreticiye sağlanan destekler, kırsal ekonomiyi canlandırmaya yönelik stratejiler ve gıda güvenliğini sağlayan önlemlerin merkezi otoriteye bağlı olarak yürütüldüğü anlaşılmaktadır. Zirai üretimi düzenleyen bu politikaların ise, merkeze bağlı olarak memurların yönetiminde belli bir planlama çerçevesinde gerçekleştirildiği kanıtlanmıştır. Bu çalışmayla, Yeni Asur topraklarının tarımsal örgütlenmesi, kralların tarımsal üretimi geliştirmek adına uygulamış oldukları tarım politikaları, üretim serüveni ve ekonomiye yansımaları ve devlet görevlilerin bu kapsamda çalışmalarının ortaya konulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Neo-Assyrian Empire made its presence felt in the ancient Near East between 934-612 BC thanks to its great military power, administrative system and economy. Since the main source of livelihood of the empire during this period was an economy based on agricultural production, it was observed that the state followed an agricultural policy that ensured food security and developed the rural infrastructure. This structure of the Assyrians constituted the main theme of our thesis and the duties and powers of the officials related to this subject were evaluated as an integral part of our study. In our thesis, first of all, the texts on the use of agricultural land by the state in the archives dating back to the Neo-Assyrian Period and the duties and responsibilities of the officials related to the land were analyzed in detail. The analyzed texts reveal that the land organization in the Neo-Assyrian Empire had a highly developed system and that officials played a major role in the management of these systems. The framework of our study is based on the classification of land ownerships and usage patterns in the empire, their agricultural use, the state's strategy on the subject and the activities of civil servants within this system. When the management of agricultural lands in the Neo-Assyrian State is examined, it is understood that the structuring of state lands according to production, irrigation canal projects to support agricultural production, supports provided to producers, strategies to revitalize the rural economy and measures to ensure food security were carried out under the central authority. It has been proved that these policies regulating agricultural production were carried out within the framework of a certain planning under the management of officials under the central authority. This study aims to reveal the agricultural organization of the Neo-Assyrian lands, the agricultural policies implemented by the kings to develop agricultural production, the production adventure and its reflections on the economy, and the work of state officials in this context.