Diyabetik ve diyabetik olmayan sıçan deri yara modelinde pulslu manyetik alan uygulamasının moleküler etkilerinin deneysel ve in silico yöntemlerle araştırılması
Investigation of the molecular effects of pulsed magnetic field application on diabetic and non-diabetic rat skin wound models by experimental and in silico methods
  1. Tez No: 963328
  2. Yazar: YILMAZ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ERDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yara, canlı dokunun bütünlüğünün bozulmasıdır. Diyabet, hiperglisemiye bağlı gelişen nöropati ve anjiyopati nedeniyle yara iyileşmesini olumsuz etkileyen sistemik bir hastalıktır. Bu durum, diyabetik bireylerde yaraların zor iyileşmesine ve yaşam kalitesinin düşmesine yol açar. Mevcut tedavi yöntemleri sınırlı başarı göstermektedir. Bu nedenle, alternatif ve tamamlayıcı tedavi yaklaşımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, pulslu manyetik alanın (PMA) sağlıklı ve diyabetik sıçanlarda deri yara iyileşmesinde görev alan genler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. 35 erkek Wistar-albino sıçan, her biri 7 hayvandan oluşan beş gruba ayrılmıştır: Kontrol, Non-diyabetik Sham, Diyabetik Sham, Non-diyabetik Deney ve Diyabetik Deney. Deney sonunda yara bölgesini içeren deri izole edilerek tgfα, tnfα, vegfa, nfe2, nf-κb1, nf-κb2 ve ctnnb1 genlerinin ekspresyon düzeyleri qRT-PCR ile analiz edilmiştir. PMA uygulaması, bazı genlerin ifadesini düzenleyerek yara iyileşmesini etkileyebileceğini göstermiştir. Deneysel bulgulara ek olarak, bu genler üzerinde çok katmanlı in silico biyoinformatik analizler gerçekleştirilmiştir. STRING (Search Tool for the Retrieval of Interacting Genes/Proteins) veritabanı kullanılarak yapılan protein-protein etkileşim (PPI) analizinde tnf merkezli bir ağ yapısı gözlenmiş; özellikle tnfα ve nf-κb1'in inflamasyondaki merkezi rolleri öne çıkmıştır. ctnnb1, tgfα ve nfe2 sınırlı bağlantılar göstermiş, vegfa ise ağda yer almamıştır. Ayrıca genleri hedefleyen mikroRNA'lara yönelik biyoinformatik analizlerde, literatürde tanımlanmamış yeni miRNA adayları belirlenmiştir. Bu bulgular, PMA'nın gen ekspresyonunu epigenetik düzeyde modüle etme potansiyeline işaret etmektedir. Sonuç olarak, PMA'nın diyabetik yara iyileşmesini destekleyici biyolojik etkiler sunabileceği ve tedaviye tamamlayıcı bir yöntem olarak entegre edilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
A wound is defined as the disruption of the integrity of living tissue. Diabetes is a systemic condition that negatively affects wound healing due to hyperglycemia-induced neuropathy and angiopathy. This results in delayed healing and decreased quality of life in diabetic individuals. Current treatment methods offer limited effectiveness, highlighting the need for alternative and complementary therapeutic approaches. In this study, the effects of pulsed magnetic field (PMF) on the expression of genes involved in skin wound healing were investigated in healthy and diabetic rats. Thirty-five male Wistar-albino rats were divided into five groups of seven animals each: Control, Non-diabetic Sham, Diabetic Sham, Non-diabetic Experimental, and Diabetic Experimental. At the end of the experiment, skin tissue including the wound area was isolated, and the expression levels of tgfα, tnfα, vegfa, nfe2, nf-κb1, nf-κb2, and ctnnb1 genes were analyzed using qRT-PCR. PMF application was found to regulate the expression of certain genes involved in wound healing. In addition to the experimental findings, multi-layered in silico bioinformatics analyses were performed on these genes. Using the STRING (Search Tool for the Retrieval of Interacting Genes/Proteins) database, the protein-protein interaction (PPI) analysis revealed a tnf-centered network, with tnfα and nf-κb1 playing key roles in inflammatory processes. ctnnb1, tgfα, and nfe2 showed limited connections within the network, while vegfa was absent—possibly due to database limitations. Additionally, bioinformatic analysis of microRNAs predicted to target these genes identified novel miRNA candidates not previously associated with diabetic wounds. These findings suggest that PMF may modulate gene expression at the epigenetic level. In conclusion, the combined evaluation of gene expression, PPI, and miRNA analyses suggests that PMF may exert multifaceted biological effects on diabetic wound healing through growth factor and inflammatory signaling pathways. Therefore, PMF has the potential to be integrated as a complementary biophysical approach in treatment protocols.