Kuznets' hypothesis and a probabilistic model ongrowth-inequality relationship
Kuznets hipotezi ve büyüme-eşitsizlik ilişkisi üzerine olasılıksal bir model
  1. Tez No: 963340
  2. Yazar: TAYLAN AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GERHARD SCHWÖDİAUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Otto von Guericke University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Özet Bu tez, ekonomik büyüme ile gelir eşitsizliği arasındaki ilişkiyi hem kuramsal ve ampirik literatür incelemesi hem de Kuznets hipotezinden esinlenen özgün bir olasılıksal model aracılığıyla analiz etmektedir. 1. Arka Plan ve Literatür İncelemesi Çalışma, Kuznets'in (1955) ileri sürdüğü, ekonomik gelişme ile gelir eşitsizliği arasında ters U biçimli bir ilişki bulunduğu argümanından hareket eder: sanayileşme ve kentleşme sürecinde eşitsizlik artmakta, ancak ekonomi olgunlaştıkça azalmaktadır. Literatür taraması, farklı ampirik sonuçları vurgular: bazı çalışmalar Kuznets hipotezini doğrularken, bazıları pozitif, negatif veya döneme bağlı ilişkiler bulmuştur. Tezde incelenen başlıca etkenler şunlardır: Servet dağılımı ve tasarruf davranışı (“servet etkisi”), Yatırım bölünmezlikleri ve yönetim etkinliği, Uluslararası ticaret ve teknolojik değişim, Siyasal ekonomi unsurları, örneğin yeniden dağıtım, istikrarsızlık ve toplumsal huzursuzluk. Yazar, eşitsizlik–büyüme ilişkisinin yönü ve gücünün büyük ölçüde ülkeye özgü koşullara bağlı olduğu sonucuna varmaktadır. 2. Olasılıksal Model Devlet müdahalesi olmayan iki sınıflı bir ekonomi (üst ve alt sınıf) için dinamik bir olasılıksal model geliştirilmiştir. Modelin temel varsayımları: Bireyler riskten kaçınma (β) ve eşitsizliğe karşı çabanın duyarlılığı (δ, θ) bakımından farklılık gösterir. Sınıflar arası hareketlilik, Gini katsayısı yükseldikçe azalır. Sınıfların çaba düzeyleri ve psikolojik algıları farklıdır: Düşük eşitsizlik düzeylerinde her iki sınıfın da çabası artar (iyimserlik hâkimdir). Kritik bir eşik değer (G*) aşıldığında, alt sınıfın umutsuzluğu ve üst sınıfın rehaveti nedeniyle toplam çaba azalır. Model, matematiksel olarak eşitsizlik arttıkça büyümenin önce hızlandığını, ancak belirli bir noktadan sonra azaldığını göstermektedir. Böylece, Kuznets eğrisine benzer ters U biçimli bir ilişki olasılıksal bir çerçevede doğrulanmıştır. Ayrıca, risk alma eğilimi ve gelirin çabaya duyarlılığı arttıkça büyümenin dalgalanmasının yükseldiği görülmüştür. 3. Oyun Teorisi Uzantısı Oyun teorik versiyonunda, her dönemde eşitsizlik düzeyini belirleyen bir sosyal planlayıcı eklenmiştir. Büyümeye odaklı bir planlayıcı, çabayı ve büyümeyi artırmak için eşitsizliği olduğundan düşük gösterebilir. Eşitliğe odaklı bir planlayıcı ise yeniden dağıtımı teşvik etmek için eşitsizliği vurgulayabilir. Ancak asimetrik bilgi ve kusurlu sinyal mekanizması nedeniyle bireyler planlayıcının gerçek amacını ayırt edemez ve süreç kararsız hale gelir. 4. Sonuç Eşitsizlik ve büyüme arasında evrensel ve tek yönlü bir ilişki bulunmadığı sonucuna varılmaktadır. Bu ilişkinin yönü; ticaret yapısı, yeniden dağıtım mekanizmaları, tasarruf eğilimleri ve toplumsal dinamikler gibi çok sayıda faktörün etkileşimine bağlıdır. Geliştirilen olasılıksal model, sosyal sınıflar arasındaki psikolojik ve yapısal asimetrilerin Kuznets tipi ters U eğrisini nasıl yeniden üretebildiğini gösteren yenilikçi bir analitik yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Summary The thesis examines the relationship between economic growth and income inequality through both a review of theoretical and empirical literature and an original probabilistic model inspired by Kuznets' hypothesis. 1. Background and Literature Review The study begins with an overview of Kuznets' (1955) argument, which proposes an inverted U-shaped relationship between income inequality and economic development: inequality first rises during industrialization and urbanization, then declines as economies mature. The literature review highlights diverse empirical results—some studies confirm Kuznets' hypothesis, while others find positive, negative, or time-dependent correlations between inequality and growth. Factors explored include: Wealth distribution and savings behavior (the“wealth effect”), Investment indivisibilities and management efficiency, International trade and technological change, Political economy aspects such as redistribution, instability, and social unrest. The author concludes that country-specific conditions largely determine the observed direction and magnitude of the inequality–growth relationship. 2. Probabilistic Model Akgül introduces a dynamic probabilistic model in a two-class economy (upper and lower class) without government intervention. Key assumptions: Individuals differ in risk aversion (β) and effort sensitivity to inequality (δ, θ). Interclass mobility decreases as income inequality (Gini coefficient) increases. Effort levels and psychological perceptions differ by class: At low inequality levels, both classes increase effort (optimism prevails). Beyond a critical threshold (G*), lower-class pessimism and upper-class complacency reduce overall effort. The model mathematically demonstrates that growth first rises with inequality, but once inequality surpasses a critical level, growth declines—confirming an inverted U-shaped Kuznets curve within a probabilistic framework. It also finds that higher risk-taking and stronger sensitivity of income to effort increase growth volatility. 3. Game-Theoretic Extension A game-theoretical version introduces a social planner who announces inequality levels each period. A growth-focused planner may understate inequality to boost effort and growth. An equality-focused planner may emphasize inequality to promote redistribution. Due to asymmetric information and imperfect signaling, individuals cannot reliably infer the planner's type, leading to unstable outcomes in repeated games. 4. Conclusion The thesis concludes that there is no universal or clear-cut relationship between inequality and growth. The outcome depends on multiple interacting factors—trade structure, redistribution mechanisms, savings behavior, and social dynamics. The proposed probabilistic model provides a novel analytical approach showing how psychological and structural asymmetries between social classes can reproduce the Kuznets-type inverted U-curve.