Psikolojik ihtiyaçlara duyarlı ingilizce öğretiminin öğrencilere etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of psychological need supportive english teaching on students
  1. Tez No: 963393
  2. Yazar: NİL AYKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖNER USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
İngilizce eğitimi, Türkiye'de uzun süredir önem verilen temel derslerden biri olmasına karşın, öğrenci motivasyonunun düşük olması bu alandaki öğretim uygulamalarının etkililiğini sınırlamaktadır. Bu bağlamda, uluslararası alan yazında giderek daha fazla önem kazanan Psikolojik İhtiyaçlara Duyarlı Öğretim (PİDÖ), İngilizce öğrenme motivasyonunu desteklemede etkili bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Öz Belirleme Kuramı (ÖBK) temelinde geliştirilen Psikolojik İhtiyaçlara Duyarlı Öğretim Programı'nın öğrencilerin İngilizce öğrenmeye yönelik motivasyonları, öğrenme iklimine ilişkin algıları, motivasyonel çalışma koşulları ve İngilizce erişi düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemek ve aynı zamanda öğrencilerin ve öğretmenin uygulamaya ilişkin deneyimlerini ortaya koymaktır. Karma yöntem deneysel desen kullanılarak tasarlanan bu çalışma, bir Kız Meslek Lisesinin 9. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Denel işlem sürecinde, Öz Belirleme Kuramı temel alınarak hazırlanan PİDÖ programı, deney grubuna uygulanmıştır. Nicel veriler, Motivasyonel Çalışma Koşulları Ölçeği, Öğrenme İklimi Ölçeği, İngilizce Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği ve İngilizce erişi testleri aracılığıyla; nitel veriler ise öğrenci ve öğretmen görüşmeleri, sınıf gözlemleri, araştırmacı günlüğü, öz yansıtma formları ve etkinlik planları yoluyla toplanmıştır. Araştırmada 51'i deney, 44'ü kontrol grubunda olmak üzere toplam 95 öğrenci yer almıştır. Nicel veriler betimsel istatistikler ve MANCOVA testi ile analiz edilmiş; nitel veriler tematik analiz yoluyla çözümlenmiştir. Nicel analiz sonuçları, deney ve kontrol grupları arasında ön test, son test ve izleme testi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadığını göstermiştir. Bu bulgu, nitel veriler aracılığıyla derinlemesine açıklanmıştır. Nitel sonuçlar, öğrencilerin karar verme sürecinde güçlük yaşadıkları, özerklik deneyimlerinin sınırlı olduğu, yeterlik algılarının geçmiş deneyimlere dayalı olarak olumsuz yönde kalıplaştığı ve grup çalışmaları sırasında yaşanan çatışmaların ilişkili olma ihtiyacını zayıflattığını ortaya koymuştur. Ayrıca, bireysel çaba eksikliği ve sınav kaygısı, öğrencilerin içsel motivasyonlarını zedelemiş; grup içindeki ilgisizlik ve sınıf içi gürültü düzeyinin yüksekliği amotivasyona yol açmıştır. Öğrencilerin düşük erişi düzeylerinin ise önceki öğrenme kayıplarından kaynaklanan yetersizlik algısı ve test kaygısıyla ilişkili olduğu anlaşılmıştır. Her ne kadar nicel bulgularda anlamlı düzeyde farklılıklar elde edilmemiş olsa da, nitel veriler PİDÖ yaklaşımının sınıf içi öğrenme ortamında çok boyutlu yansımalar yarattığını da ortaya koymaktadır. Öğrenciler, öğretmenin cesaretlendirici tutumları ve merak uyandırıcı etkinlikleri sayesinde içsel olarak daha fazla güdülendiklerini ifade etmişlerdir. Bununla birlikte, dersin hedeflerinin önceden paylaşılması, ayrıntılı yönergeler, olumlu geri bildirimler, uygun zorluk düzeyindeki içerikler, ipuçları ve sunulan gerekçeler yoluyla yapılandırılan öğretim sürecinin; öğrenci-öğrenci ve öğretmen-öğrenci ilişkilerini besleyerek motivasyonel çalışma koşullarına olumlu yansıdığı görülmektedir. Katılımcı ifadeleri, dört temel dil becerisinin desteklendiğini, özellikle konuşma becerisinde belirgin gelişim yaşandığını ve Web 2.0 araçlarının yanı sıra internet erişiminin akademik başarı algısını güçlendirdiğini göstermektedir. Öğretmen deneyimleri ise PİDÖ uygulamalarının daha etkili yürütülebilmesi adına sınıf mevcutlarının azaltılması, dil laboratuvarlarının oluşturulması ve öğretim programları ile ders materyallerinin meslek lisesi öğrencilerinin düzey ve ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesi yönünde öneriler içermektedir. Bu doğrultuda, PİDÖ yaklaşımının, içinde bulunulan kültürel bağlamın dinamikleri dikkate alınarak ve rehberlik servisleriyle iş birliği içerisinde yürütülmesinin, İngilizce öğretimine çok boyutlu ve anlamlı katkılar sunabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although English language education has long been considered one of the core subjects in Turkey, low student motivation continues to hinder the effectiveness of instructional practices in this field. In this sense, the internationally growing approach of Need-Supportive Teaching (NST) has been recognized as a promising framework for enhancing motivation in English language learning. The aim of this study is to examine the effects of a Need-Supportive Teaching Program, developed based on Self-Determination Theory (SDT), on students' motivation toward learning English, their perceptions of the learning climate, motivational studying conditions and English achievement levels. Additionally, the study seeks to reveal students' and the teacher's experiences regarding the implementation process of the program. Employing a mixed-methods experimental design, the study was carried out with 9th-grade students at a girls' vocational high school. During experimental procedure, the NST program, grounded in Self-Determination Theory, was implemented in the experimental group. Quantitative data were collected through the Motivational Study Conditions Scale, Learning Climate Scale, Motivation Scale Intended for learning English and English achievement tests, Qualitative data were gathered using student and teacher interviews, classroom observations, researcher diaries, self-reflection forms, and activity plans. A total of 95 students participated in the study, with 51 in the experimental group and 44 in the control group. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics and MANCOVA, while qualitative data were analyzed thematically. The quantitative results indicated no statistically significant differences between the experimental and control groups in terms of pre-test, post-test, and follow-up test scores. However, these results were elaborated upon through qualitative findings. The qualitative data revealed that students had difficulty making decisions when offered choices, experienced limited autonomy and held fixed perceptions of competence shaped by prior negative experiences. Moreover, interpersonal conflicts during group work were found to hinder the sense of relatedness. Lack of individual effort and exam anxiety undermined students' intrinsic motivation, while classroom noise and peers' disengaged attitudes resulted in amotivation. Students' low English achievement was largely associated with prior learning losses, feelings of inadequacy, and test anxiety. While the quantitative findings did not indicate statistically significant differences, the qualitative data further highlighted the multifaceted influences of the Need-Supportive Teaching approach on the classroom learning environment. Students reported feeling more intrinsically motivated through the teacher's encouraging attitude and curiosity-driven activities. Furthermore, the structured nature of the lessons achieved by clearly sharing learning objectives, providing detailed instructions, offering positive feedback, presenting appropriately challenging content, providing detailed instructions and explaining the rationale was observed to contribute meaningfully to the motivational study conditions by nurturing both peer and teacher-student relationships. Participant statements indicated that all four language skills were supported, with particular improvement noted in speaking skills, and that the use of Web 2.0 tools and internet access significantly enhanced students' perceptions of academic achievement. Teachers' experiences emphasized that reducing class sizes, establishing language laboratories, and adapting the curriculum and course materials to better align with the proficiency levels and needs of vocational high school students could facilitate the effective implementation of NST. In this sense, it is concluded that implementing the Need-Supportive Teaching approach in collaboration with school counseling services and with careful attention to the cultural context may offer meaningful and multidimensional contributions to English language instruction.