Sosyal sermayenin girişimcilik yönelimi ve girişimcilik niyeti üzerindeki etkisinde öz yeterliliğin aracı rolü
The mediating role of self-efficacy in the effect of social capital on entrepreneurial orientation and entrepreneurial intention
- Tez No: 963417
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmanın amacı, Kocaeli'de bulunan küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ'ler) çalışmakta olan beyaz yakalı çalışanların sahip oldukları sosyal sermayenin girişimcilik niyeti ve girişimcilik yönelimi üzerinde etkisinde öz yeterliliğin aracılık rolünü ortaya koymak ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneriler sunmaktır. Araştırmanın temel iddiası, sosyal sermayenin ve öz yeterliliğin, beyaz yakalı çalışanların girişimcilik niyetlerini olumlu yönde etkileyerek, KOBİ'lerde beyaz yakalı çalışanların yenilikçilik ve girişimcilik niyetlerinin geliştirilmesine katkı sağladığıdır. Bu araştırma girişimcilik potansiyelinin arttırılması, ekonomik kalkınmaya destek sağlaması ve yenilikçi büyümeyi desteklemesi bakımından dolayı önemlidir. Araştırmanın evreni Kocaeli ili sınırları içerisinde farklı sektörlerde üretim yapan küçük ve orta ölçekli işletmelerde yer alan beyaz yakalı çalışanlardan oluşmaktadır. Örneklem kolayda örnekleme biçimiyle oluşturulmuş ve veriler anket tekniği kullanılarak elde edilmiştir. 516 anket uygulaması yapılmış, ortaya çıkan veriler SPSS v24.0 paket programı ile analizler tamamlanmıştır. Yapılan analiz ile birlikte, sosyal sermayenin girişimcilik niyeti üzerinde etkili olduğu, öz yeterliliğin girişimcilik niyeti üzerinde etkili olduğu ve sosyal sermayenin girişimcilik niyeti üzerinde etkisinde girişimcilik yönelimi ve öz yeterliliğin aracılık rolünün olduğu sonuçları ortaya çıkmıştır. Sosyal sermaye, girişimcilik yönelimi, öz yeterlilik ve girişimcilik niyeti arasında ilişkileri inceleyen farklı çalışmalar yapılmış iken, bu dört değişkenin birlikte incelendiği çalışmalar sınırlı kalmıştır. Bu araştırma sosyal sermaye öz yeterlilik, girişimcilik yönelimi ve girişimcilik niyeti arasındaki ilişki incelenerek literatüre katkıda bulunacaktır. Ayrıca, bu değişlenler arasında ilişkiyi anlamak, ekonomik kalkınma ve yenilikçilik süreçlerine ışık tutacaktır. Araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak, girişimci adayları mentörlük, koçluk ile motivasyonları yükselterek öz yeterliliğini arttıracak şekilde yapılandırılmalıdır. Girişimcilik ekosistemlerinin sosyal sermaye, girişimcilik yönelimi ve öz yeterlilik unsurlarını destekleyecek şekilde tasarlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Research is to reveal the effect of self-efficacy and individual entrepreneurial orientation on the entrepreneurial intention of white-collars working SMEs operating in Kocaeli and to offer suggestions. The universe of the research consist of white-collar employees working in SMEs operating in different sectors within the borders of Kocaeli. The main claim of the research is that social capital and self-efficacy contribute to the development of innovation and entrepreneurship culture in SMEs by positively affecting the entrepreneurial intentions of white-collar employees.This research is important because it increases entrepreneurship potential, supports economic development and supports innovative growth. The sample was created by convenience sampling and data were obtained using the survey technique. 516 surveys were applied and the obtained data were analyzed using ths SPSS v24.0 package program. As a result of the analysis was revealed that social capital has an effect on entrepreneurial intention, self-efficacy has an effect on entrepreneurial intention and self-efficacy has a mediating role in the effect of social capital on entrepreneurial intention. While different studies have been conducted examining the relationships between Social Capital, self-efficacy, individual entrepreneurial orientation and entrepreneurial intention, studies examining these four variables together remain limited. This research will contribute to the literature by examining the relationship between social capital, self-efficacy and entrepreneurial intention. In addition, understanding the effects of social capital and self-efficacy perception on entrepreneurial intention will shed light on economic development and innovation processes. Based on the results of the research, entrepreneurial candidates should be structured in a way that will increase their motivation and self-efficacy through mentoring and coaching. Entrepreneurial ecosystems should be designed to support social capital and self-efficacy elements.