Deneysel ülser modelinde arı ekmeği takviyesinin potansiyel koruyucu ve tedavi edici etkilerinin araştırılması
Investigation of potential protective and therapeutic effects of bee bread supplementation in experimental ulcer model
  1. Tez No: 963418
  2. Yazar: HATİCE ÇOLAK ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Arılar tarafından özel olarak fermente edilmiş bir polen olan arı ekmeğinin antioksidan, anti-inflamatuvar, anti-mikrobiyal gibi etkileri farklı hastalık modellerinde gösterilmiştir. Bu çalışmada, arı ekmeğinin asetik asit ile indüklenen gastrik ülserlerden kaynaklanan doku hasarına karşı oksidatif stres, DNA hasarı, inflamasyon ve apoptozis yoluyla koruyucu ve tedavi edici etkileri incelenmiştir. Kırk sekiz adet Sprague Dawley sıçan altı gruba ayrılmıştır. Tedavi grubundaki sıçanlara %80 asetik asit kaynaklı kronik ülserasyonu takiben, 10 gün boyunca günde bir kez oral gavaj yoluyla serum fizyolojik (1 ml) veya arı ekmeği (0.5g/kg/gün; 1 ml) uygulanmıştır. Ön tedavi grubuna ülser indüksiyonundan 10 gün önce ve 3 gün sonra serum fizyolojik veya arı ekmeği verilmiştir. Kontrol gruplarında ise sıçanların ön mide duvarlarının serozal yüzeylerine serum fizyolojik uygulamasını takiben 10 gün boyunca serum fizyolojik veya arı ekmeği verilmiştir. Dekapite edilen sıçanların mideleri ülser indeksi (mm) ölçümleri ve histolojik analizleri yapılmıştır. Ayrıca, biyokimyasal analizleri için malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), myeloperoksidaz (MPO), kemiluminesans, tümör nekroz faktörü (TNF)- α, interlökin (IL)-6, IL-1ß, IL-8, interferon (IFN)-, nükleer faktör eritroid 2 ile ilişkili faktör 2 (NRF-2), 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG), yüksek hareketlilik grubu kutu-1 (HMGB1) ve kaspaz-3 parametreleri değerlendirilmiştir. Arı ekmeği hem tedavi öncesi hem de tedavi gruplarında gastrik ülser indeksini ve kemiluminesans, HMGB-1, IL-6, IL-1ß ve IL-8 seviyelerini anlamlı şekilde azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Bee bread, a pollen specially fermented by bees, has been shown to have antioxidant, anti-inflammatory and anti-microbial effects in different disease models. In this study, the protective and therapeutic effects of bee bread against tissue damage caused by acetic acid-induced gastric ulcers through oxidative stress, DNA damage, inflammation and apoptosis were investigated. Forty-eight Sprague Dawley rats were divided into six groups. The rats in the treatment group were administered saline (1 ml) or bee bread (0.5g/kg/day; 1 ml) by oral gavage once daily for 10 days following 80% acetic acid-induced chronic ulceration. The pre-treatment group received saline or bee bread 10 days before and 3 days after ulcer induction. Control groups were given saline or bee bread for 10 days following the application of saline to the serosal surfaces of the anterior gastric walls of the rats. Ulcer index (mm) measurements and histological analyses were performed in the stomachs of decapitated rats. In addition, malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), myeloperoxidase (MPO), chemiluminescence, tumour necrosis factor (TNF)-α, interleukin (IL)-6, IL-1ß, IL-8 were determined for biochemical analyses, interferon (IFN)- , nuclear factor erythroid 2-related factor 2 (NRF-2), 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG), high mobility group box 1 (HMGB1) and caspase-3 parameters were evaluated. Bee bread significantly decreased gastric ulcer index and chemiluminescence, HMGB-1, IL-6, IL-1ß and IL-8 levels in both pre-treatment and treatment groups.