Kuvvet antrenmanlarında setler arası dinlenme stratejilerinin performansa etkisi
The effect of inter-set rest strategies on performance in strength training
  1. Tez No: 963447
  2. Yazar: ELÇİN BİLGE ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL UTKU ALEMDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı; kuvvet antrenmanlarında setler arası uygulanan farklı dinlenme stratejilerinin sıçrama performansı ve algılanan zorluk düzeyi (AZD) üzerindeki akut etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya, bir futbol takımında yer alan 16–19 yaş aralığında 13 erkek futbolcu katılmıştır. Araştırma süreci dört farklı protokolün uygulanmasıyla gerçekleştirilmiş ve her protokol sonrası sıçrama performansları ve AZD cevapları kaydedilmiştir. Tüm verilerin değerlendirmesinde çift yönlü tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (Repeated ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ilk setlerde herhangi bir istatiksel fark olmazken 3.set itibariyle koşu bandı protokolünde (KBP) en yüksek sıçrama değerini ortaya koyduğu tespit edilmiştir. Diğer uygulamaların pozitif ya da negatif bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. AZD verileri protokoller arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark göstermemiştir. Sonuç olarak, koşu tabanlı egzersizler performansı arttırmak için kullanılabilirken aynı anda birden çok gelişim sağlanması için mobilite antrenmanlarının performansı olumsuz yönde etkilemediği ve set aralarında kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of different inter-set rest strategies on acute jump performance and perceived exertion (RPE) during strength training sessions. Thirteen male football players aged 16-19 from a participated in the study. The research involved implementing four different protocols, and jump performances and PE responses were recorded after each protocol. Repeated measures ANOVA was used for the statistical analysis of all data. According to the research findings, while no statistical differences were observed in the early sets, the treadmill walking protocol (TWP) demonstrated the highest jump performance from the third set onwards. Other applications showed neither positive nor negative effects. RPE data did not show statistically significant differences between protocols. Consequently, running-based exercises can be utilized to enhance performance, while mobility exercises do not negatively affect performance and can be used concurrently for multiple improvements between sets.