Canlı mimarlıkta kullanıcı durumuna ait kavramsal çerçevenin tanımlanmasında entropi yasasının kullanılması
Using the law of entropy to define the conceptual framework of user situation in living architecture
- Tez No: 963472
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU KOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sibernetik gelişmelerin etkisiyle yanıt veren mimarlık (responsive architecture) anlayışı, kullanıcı ve mekân deneyimi bağlamında tartışma konusu olmuştur. Bu alandaki teknolojik gelişmelerle ortaya çıkan mekan deneyimleri, tasarımda kullanıcı rolü ve deneyimini kritik bir nokta haline getirmiştir. Bu sistemlerin yakın geçmişte organik canlılar kullanılarak tasarlanmaya başlanması, kullanıcı/aktör kavramında yeni ontolojik değişimlere alan açmıştır. Bu kapsamda tezin amacı, yanıt veren mimarlıkta canlılaşmayla ortaya çıkan canlı mimarlık (living architecture) alanında belirsizleşen kullanıcı/aktör durumuna, entropi kavramıyla yeni bir teorik çerçeve oluşturmaktır. Çalışmada konuyla ilgili mevcut bilgi bütünlüğüne yönelik yeni bir düşünce sistemi geliştirmek adına mantıksal tartışma yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda tepkisel tasarımları tanımlayan yanıt veren mimarlık konusu ve bu alana canlıların eklenmesiyle ortaya çıkan canlı mimarlık alanına ait detaylı araştırmalar kullanıcı/aktör durumu çerçevesinde incelenmiştir. Araştırma sürecinde bu alanların tarihsel süreçteki gelişimi, alana yönelik kavramsal, kuramsal yaklaşımlar ele alınmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda mevcut paradigmalarda tartışma konusu olan kullanıcı/aktör durumuna ait ontolojik kırılma noktaları ortaya koyulmuştur. Birinci ve ikinci dereceden sibernetik anlayışa ek olarak çağdaş dönemde entropi kavramının canlı mimarlık alanında kullanıcı/aktör durumunu etkileyebilecek yeni bir paradigma değişimi yaratacağı önerilmiştir. Bu öneriyle entropi kavramının canlılarla ilişkisel bağı ortaya çıkarılmış ve elde edilen verilerle canlı mimarlık alanında kullanıcı/aktör durumu ile yeniden okunmuştur. Yeni bir düşünce sistemi yaratmak adına entropi yasasına ait yıkım olgusu, yıkım ile gelen tersine entropi ve bu olguları tetikleyen enerji dengesizliği olgusu ile yeni bir teorik çerçeve inşa edilmiştir. Bu başlıklar canlı mimarlık üzerinden tartışılarak alana yönelik yeni bir düşünce sistemi modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the influence of developments in cybernetics, the concept of responsive architecture has become a subject of discussion in the context of user and spatial experience. The recent inclusion of organic living beings in these systems has opened up new ontological transformations in the concept of the user/actor. Within this scope, the aim of this thesis is to construct a new theoretical framework addressing the ambiguous user/actor position in the field of living architecture which emerged from the animation of responsive architecture through the concept of entropy. A logical discussion method has been employed in the study to develop a new system of thought concerning the existing body of knowledge on the subject. Accordingly, responsive architecture, which defines reactive designs, and the field of living architecture that emerged through the inclusion of living beings, have been examined in detail within the framework of the user/actor position. Based on the collected data, ontological breaking points related to the user/actor already a matter of debate within current paradigms have been revealed. In addition to first and second-order cybernetic understandings, it is proposed that the concept of entropy may trigger a new paradigm shift in the user/actor condition within the context of living architecture in the contemporary period. Through this proposal, the relational link between entropy and living beings has been revealed, and the user/actor condition in the field of living architecture has been reinterpreted based on the findings. In an effort to construct a new system of thought, a new theoretical framework has been developed around the phenomenon of destruction within the law of entropy, the concept of reverse entropy following destruction, and the energy imbalance phenomenon that triggers these processes. These topics have been discussed through the lens of living architecture, and a new model of thought for the field has been proposed.