Türk toplumunda C1 vertebra lateral kütle ve posterior ark anatomisi; pedikül vida enstrümantasyonu için güvenli bölgeler
Lateral mass and posterior arch anatomy of C1 vertebra in turkish people; safe zones for pedicle screw instrumentation
  1. Tez No: 963480
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAMİL SUCU, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ERTAN SEVİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: C1 vertebradaki cerrahi müdahaleler, nörovasküler yapılara yakınlığı nedeniyle cerrahi açıdan zorluklar içerir. Magerl'in transartiküler vida fiksasyonundan bu yana, stabilizasyon için C1 lateral kütle vidaları kullanılmaya başlanmıştır. Giriş noktaları, açılar ve vida uzunlukları bakımından farklılık gösteren çeşitli teknikler önerilmiştir. C1 lateral kütlesinin posterior arkus yoluyla fiksasyonu, yani C1 pedikül vidalaması, bu teknikler arasında potansiyel avantajları ile öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, Türk toplumunda C1 pedikül vidalaması için güvenli vida giriş noktalarını ve traselerini tanımlamayı amaçladık. Yöntem: Bu retrospektif çalışma, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2007-2024 yılları arasında C1 pedikül vidası yerleştirilmek üzere cerrahi müdahale edilen yetişkin hastalar dahil edilmiştir. Hastalara ait demografik ve klinik veriler Probel bilgi yönetim sistemi aracılığıyla temin edilmiş olup, preoperatif bilgisayarlı tomografi (BT) kesitleri üzerinden görüntü saklama ve iletişim sistemi (PACS) kullanılarak detaylı morfometrik analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada üç anatomik potansiyel vida giriş noktası tanımlanmıştır: 1- vertebral sulkusun lateral köşesi (B noktası), 2- lateral kütlenin uzun aksının posterior arkus ile kesiştiği nokta (R noktası), 3- lateral kütlede uygulamaya elverişli en dış nokta (M noktası). Preoperatif BT'nin aksiyel kesitlerinde bu giriş noktalarının orta hattan uzaklıkları ölçülmüştür. Ayrıca her bir giriş noktasından başlayan olası en medial ve en lateral vida traseleri çizilerek, hem bu traselerin orta hat ile yaptıkları açılar hem de bu iki trasenin arasında kalan güvenli salınım açıları ölçülmüştür. Olası en medial ve en lateral traselerin açı ortayı ideal vida trasesi olarak tespit edilmiş ve bu ideal trasenin orta hatla yaptığı açılar ve kemik içerindeki uzunlukları ölçülmüştür. Preoperatif BT'nin sagittal rekonstrüksiyonlarında ise posterior arkus yüksekliği ve pedikülün içinden pediküle paralel olarak ilerleyen olası vida traselerinin C1-C2 eklemi ile oluşturduğu açı ölçülmüştür. Postoperatif BT'nin aksiyel kesitlerinde vidaların spinal kanalı veya transvers forameni taciz edip etmediği, sagittal rekonstrüksiyonlarda ise lateral kütleye giriş yolları değerlendirilmiştir. Bulgular: Toplam 46 hastadan (28 erkek, 18 kadın) preoperatif BT görüntüleri uygun olan 39 hasta üzerinde ölçümler gerçekleştirilmiştir. Pedikül yüksekliği açısından değerlendirildiğinde, sadece, her iki cinsiyette de en yüksek ortalama değere sahip olan, B noktası 4,0 mm çapındaki vida için yeterli anatomik yüksekliği sağlamıştır. (Erkek: 4,26 ± 0,96 mm; Kadın: 4,19 ± 1,05 mm). Bu sonuç bize B noktasının cerrahi açıdan öngörülebilir ve güvenli bir lokalizasyon olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Surgical interventions in the C1 vertebra present surgical challenges due to its proximity to neurovascular structures. Since Magerl's transarticular screw fixation, C1 lateral mass screws have been used for stabilization. Various techniques have been proposed, differing in entry points, angles and screw lengths. Fixation of the C1 lateral mass through the posterior arch, i.e. C1 pedicle screw fixation, stands out among these techniques with potential advantages. In this study, we aimed to define safe screw entry points and tracings for C1 pedicle screw fixation in the Turkish population. Methods: This retrospective study included adult patients who underwent surgery for C1 pedicle screw placement between 2007 and 2024 at Izmir Atatürk Training and Research Hospital. Demographic and clinical data were obtained through the Probel information management system, and detailed morphometric analyses were performed on preoperative computed tomography (CT) sections using image storage and communication system (PACS). Three anatomical potential screw entry points were identified in the study: 1- the lateral corner of the vertebral sulcus (point B), 2- the intersection of the long axis of the lateral mass with the posterior arch (point R), and 3- the outermost point in the lateral mass (point M). The distances of these entry points from the midline were measured in the axial plane of the preoperative CT, and the height of the posterior arch and the angle formed by the screw tracings with the C1-C2 joint were measured in the sagittal plane. Medial and lateral screw tracings starting from each entry point were drawn and the safe release angles between these two tracings were calculated. The anatomical relationships of the screws with the spinal canal and transverse foramen and the entry routes into the lateral mass were evaluated on postoperative CT images. Results: Out of a total of 46 patients (28 males, 18 females), measurements were performed on 39 patients with appropriate preoperative CT images. In terms of pedicle height, only point B, which had the highest mean value in both sexes, provided sufficient anatomical height for a 4.0 mm diameter screw (Male: 4.26 ± 0.96 mm; Female: 4.19 ± 1.05 mm). This result shows that point B is a surgically predictable and safe localization.