Yeşil büyüme üzerinde yeşil inovasyon, yenilenebilir enerji, beşeri sermaye, ekonomik özgürlükler ve finansal gelişmişlik seviyesinin etkisinin panel veri analizi: OECD ülkeleri incelemesi
Panel data analysis of the impact of green innovation, renewable energy, human capital and economic freedom on green growth: A study of OECD countries
  1. Tez No: 963479
  2. Yazar: MUSTAFA ARICAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ OĞUZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
21. yüzyıl başında gazete manşetleri, dünyanın doğal kaynak arzının hızla tüketildiğine, iklimin kalıcı olarak değişme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna, artan sanayileşme ve tüketim oranlarıyla birlikte, gezegenimizin felaketin eşiğinde olduğuna dair giderek daha fazla uyarıda bulunuyor. Hükümetler, şirketler ve bireyler çevre üzerindeki etkilerini yeniden incelerken ve bu etkileri azaltmak için sürdürülebilir veya“yeşil”önlemler alırken, bu popüler farkındalık toplumun her köşesinde değişimi teşvik etmektedir. Bu tez çalışması, OECD ülkeleri üzerinde yeşil büyüme kavramının temel belirleyicileri olan yeşil inovasyon, yenilenebilir enerji, insani gelişme endeksi, ekonomik özgürlükler ve finansal gelişmişlik değişkenlerinin etkisini incelemektedir. Teorik çerçevede ekonomik büyüme, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil büyüme kavramları ele alınmış, bu kavramların günümüz küresel çevre sorunlarıyla olan ilişkisi analiz edilmiştir. Araştırmada, panel veri analiz yöntemleri kullanılarak, OECD ülkelerine ait 22 yıllık veriler üzerinden yeşil büyümeye etki eden faktörler incelenmiştir. Westerlund, Pedroni ve Kao eşbütünleşme testleri yardımıyla, bu değişkenler arasında uzun dönemli eşbütünleşme ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Regresyon analizleri sonucunda, yeşil inovasyon, yenilenebilir enerji ve insani gelişme endeksinin yeşil büyüme üzerinde pozitif etkiler yarattığı, finansal gelişmişlik düzeyinin ise sınırlı bir etki yarattığı belirlenmiştir. Sonuçlar, yeşil büyümenin sürdürülebilir kalkınma ve çevre koruma politikaları açısından kritik öneme sahip olduğunu ve bu süreçte yeşil inovasyon, yenilenebilir enerji kullanımı ve insani gelişimin önemli roller oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the 21st century, newspaper headlines increasingly warn that the world's supply of natural resources is being rapidly depleted, that the climate is in danger of changing permanently, and that with increasing rates of industrialisation and consumption, our planet is on the brink of disaster. This popular awareness is driving change in all corners of society, as governments, companies and individuals re-examine their impact on the environment and take sustainable or 'green' measures to reduce these impacts. This thesis analyses the impact of green innovation, renewable energy, human development index, economic freedoms and financial development variables, which are the main determinants of the concept of green growth, on OECD countries. In the theoretical framework, the concepts of economic growth, sustainable development and green growth are discussed and the relationship between these concepts and today's global environmental problems is analysed. In the study, panel data analysis methods are used to examine the factors affecting green growth over 22 years of data from OECD countries. With the help of Westerlund, Pedroni and Kao cointegration tests, it is determined that there is a long-run cointegration relationship between these variables. As a result of regression analyses, it is determined that green innovation, renewable energy and human development index have positive effects on green growth, while the level of financial development has a limited effect. The results reveal that green growth is critical for sustainable development and environmental protection policies and that green innovation, renewable energy utilisation and human development play important roles in this process.