Ek hastalığı olmayan PCOS olmayan hastalarda thaw siklus ve modifiye doğal siklus sonucu gebelik oranlarının karşılaştırılması
Pregnancy rates after thaw cycle and modified natural cycle in non-PCOS patients without comorbidities
  1. Tez No: 963488
  2. Yazar: HİLAL YELERALMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, donma-çözme sikluslarında hormon replasman tedavisi (HRT) ve modifiye doğal siklus protokollerine göre endometrium hazırlığı yapılan hastalarda tek embriyo transferi ile elde edilen gebelik oranlarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 1 Ocak-31 Aralık 2022 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi TÜP BEBEK MERKEZİ'ne başvuran 52 hastanın verilerinin retrospektif olarak incelenmesiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalar, endometrium hazırlık protokolüne göre iki gruba ayrılmıştır: Grup 1 (n=26), dondurulmuş embriyo transferi (DET) için hormon replasman tedavisi (HRT) uygulanan hastaları; Grup 2 (n=26) ise modifiye doğal siklus protokolü uygulanan hastaları içermektedir. Analizlerde, yaş gruplarına göre gebelik oranlarının ortalamaları esas alınacak olup, verilerin normal dağılım gösterdiği varsayımı sağlandığı takdirde iki bağımsız grup için t-testi uygulanacaktır. Normallik varsayımının sağlanamaması durumunda ise parametrik olmayan yöntemlerden Mann–Whitney U testi kullanılacaktır. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen katılımcıların ovulasyon indüksiyonu (trigger) amacıyla kullanılan ilaçları incelendiğinde, Grup 1'de yer alan olguların %57,7'sinde triptorelin asetat %42,3'ünde ise koriogonadotropin alfa kullanıldığı belirlenmiştir. Grup 2'de bu oranlar sırasıyla %73,08 ve %26,92 olarak saptanmıştır (p=0,295) Katılımcıların yaş dağılımı incelendiğinde, Grup 1'de ortalama yaş 32,50 ± 5,47 yıl olarak hesaplanmış olup, yaş aralığı 24 ile 43 yıl arasında değişmektedir. Grup 2'de ise ortalama yaş 29,88 ± 3,78 yıl olarak belirlenmiş; minimum yaş 20, maksimum yaş ise 38 olarak kaydedilmiştir. Gruplar arasındaki yaş farkı istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmemiştir (p = 0,052). Metafaz II (MII) oosit sayısı açısından yapılan değerlendirmede, Grup 1'de ortalama MII oosit sayısı 14,69 ± 5,29 olarak saptanmış (minimum- maksimum : 5-28), Grup 2'de ise bu değer anlamlı ölçüde daha düşük bulunmuş ve ortalama 9,20 ± 4,43 olarak belirlenmiştir (minimum-maksimum :3-19). İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0,001). Serum Anti-Müllerian Hormon (AMH) düzeyleri değerlendirildiğinde, Grup 1'de ortalama değer 3,39 ± 2,02 ng/mL olarak belirlenmiş, bu düzeyler 0,98 ile 9,8 ng/mL arasında değişkenlik göstermiştir. Grup 2'de ise ortalama AMH düzeyi 2,22 ± 1,11 ng/mL olup, dağılım aralığı 0,53 ile 4,3 ng/mL arasında bulunmuştur. Gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır (p = 0,014). Katılımcıların boy uzunlukları incelendiğinde, Grup 1'de ortalama boy 160,42 ± 5,65 cm (min–max: 150–173 cm) iken, Grup 2'de bu değer 162,36 ± 4,90 cm (min–max: 154–174 cm) olarak hesaplanmıştır. İki grup arasında boy uzunluğu açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p = 0,198). Kilo dağılımı değerlendirildiğinde, Grup 1'in ortalama vücut ağırlığı 62,38 ± 8,64 kg (min–max: 44–80 kg) olarak kaydedilmiş, Grup 2'de ise ortalama kilo 68,80 ± 9,49 kg (min–max: 52–90 kg) olarak belirlenmiştir. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p = 0,015). Modifiye doğal siklus grubunda(n = 26) gebelik elde edilen 9 olgudan 8'inde (%88,9), embriyo transferi blastokist evresinde yani 5. günde gerçekleştirilmiş; yalnızca 1 olguda (%11,1) 3. gün embriyo transferi ile gebelik sağlanmıştır. HRT grubunda (n = 26) gebelik elde edilen 6 olgudan 4'ünde (%66,7) 3. gün, 2'sinde (%33,3) ise 5. gün transferi uygulanmıştır(p=0,089). Gebelik oranları açısından karşılaştırıldığında, modifiye doğal siklus grubunda gebelik oranı %34,6 olarak belirlenmiş ve bu oran, HRT grubundaki %23,92 gebelik oranına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p = 0,038). Sonuç olarak, bu çalışma, hormon replasman tedavisi (HRT) ile modifiye doğal siklus protokollerinin dondurulmuş embriyo transferi (DET) sonuçları üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmiştir. Modifiye doğal siklus protokolü uygulanan olgularda, gebelik elde edilenlerin büyük çoğunluğunda 5. gün embriyo transferinin tercih edilmiş olması, blastokist evresinde yapılan transferlerin başarı şansını artırabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, Grup 1'de MII oosit sayısı ve AMH düzeylerinin daha yüksek saptanması, bu protokol uygulanan bireylerin over rezervlerinin göreceli olarak daha iyi olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the pregnancy rates achieved through single embryo transfer in patients who underwent endometrial preparation via hormone replacement therapy (HRT) versus modified natural cycle protocols during frozen-thawed embryo transfer (FET) cycles. Materials and Methods: This retrospective study was conducted by reviewing the records of 52 patients who applied to the IVF Center of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital between January 1 and December 31, 2022. The patients were divided into two groups according to their endometrial preparation protocols: Group 1 (n=26) included patients who underwent FET with hormone replacement therapy (HRT), Group 2 (n=26) included those who underwent FET using a modified natural cycle protocol. Pregnancy rates by age groups were taken as the basis for analysis. If the assumption of normal distribution was met, an independent samples t-test was used to compare the two groups. If the assumption of normality was not met, the non-parametric Mann–Whitney U test was applied. Results: Evaluation of the medications used for ovulation triggering showed that 57,7% of patients in Group 1 were administered triptorelin acetate, while 42.3% received chorionic gonadotropin alfa. In Group 2, these rates were 73,08% and 26,92%, respectively (p = 0,295). The mean age of participants was 32,50 ± 5,47 years in Group 1 (range: 24–43 years) and 29,88 ± 3,78 years in Group 2 (range: 20–38 years). The age difference between the groups was not statistically significant (p = 0,052). In terms of Metaphase II (MII) oocyte count, Group 1 had a significantly higher mean count of 14,69 ± 5,29 (range: 5–28) compared to Group 2, which had a mean of 9,20 ± 4,43 (range: 3–19) (p < 0,001). The serum Anti-Müllerian Hormone (AMH) levels were significantly higher in Group 1 (3,39 ± 2,02 ng/mL, range: 0,98–9,8) compared to Group 2 (2,22 ± 1,11 ng/mL, range: 0,53–4,3) (p = 0,014). Regarding height, the mean height was 160,42 ± 5,65 cm (range: 150–173 cm) in Group 1 and 162,36 ± 4,90 cm (range: 154–174 cm) in Group 2. This difference was not statistically significant (p = 0,198). The mean body weight was 62,38 ± 8,64 kg (range: 44–80 kg) in Group 1 and 68,80 ± 9,49 kg (range: 52–90 kg) in Group 2, showing a statistically significant difference (p = 0,015). Among the 26 patients in the modified natural cycle group, 9 achieved pregnancy. Of these, 8 pregnancies (88,9%) resulted from blastocyst-stage (day 5) transfers, while only 1 (11,1%) occurred following a day 3 embryo transfer. In the HRT group, among the 6 pregnancies, 4 (66,7%) resulted from day 3 transfers and 2 (33,3%) from day 5 transfers(p=0,089). When pregnancy rates were compared, the modified natural cycle group had a pregnancy rate of 34,6%, which was significantly higher than the 23,92% observed in the HRT group (p = 0,038). Conclusion: This study presents a comparative evaluation of the outcomes of frozen embryo transfer (FET) using hormone replacement therapy (HRT) versus modified natural cycle protocols. The higher pregnancy rates observed in the modified natural cycle group, particularly following day 5 (blastocyst-stage) transfers, suggest that this transfer timing may increase the likelihood of success. Additionally, the higher number of MII oocytes and AMH levels in Group 1 may indicate a relatively better ovarian reserve among patients undergoing HRT.