Türkiye'de hizmet sektörünün gelişimi ve otomotiv kaza sigortalarının sektör içindeki payı
Development of the service sector in Turkey and the share of automotive accident insurance in the sector
  1. Tez No: 963494
  2. Yazar: MERYEM MÜJGAN YÖRÜTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ OĞUZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son yıllarda küresel ekonomik dönüşümler hizmet sektörünün büyüme hızını artırmıştır. Bu süreçte sigorta sektörü, ekonomik risklerin yönetilmesi ve sosyal güvenlik mekanizmalarının desteklenmesi açısından kritik bir rol üstlenmiştir. Oto kaza sigortaları, hayat dışı sigorta branşları arasında en büyük paya sahip olan önemli bir alandır. Zorunlu trafik sigortası ve isteğe bağlı kasko sigortası olarak ikiye ayrılan sigorta türleri, Türkiye'de motorlu araç sahiplerinin maddi kayıplarını güvence altına alırken, sigorta sektörünün toplam prim üretiminde de belirleyici bir rol oynamaktadır. 2024 yılı itibariyle Türkiye'de yaklaşık 31,3 Sigorta bilincinin artırılması, fiyatlandırmada adalet ve şeffaflığın sağlanması ve yasal düzenlemelerde öngörülebilirliğin artırılması sektörün gelişimi için temel koşullar olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, sigorta sektörünün dijitalleşme süreçleri ele alınmış; sektörün yapısal dönüşümü ve gelecek beklentileri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the global economic transformations have increased the growth rate of the service sector. In this process, the insurance sector has assumed a critical role in terms of managing economic risks and supporting social security mechanisms. Automotive accident insurance is an important area with the largest share among non-life insurance branches. While insurance types, which are divided into two as compulsory traffic insurance and optional casco insurance, secure the financial losses of motor vehicle owners in Turkey, they also play a decisive role in the total premium production of the insurance sector. As of 2024, there are approximately 31.3 increasing insurance awareness, ensuring fairness and transparency in pricing, and increasing predictability in legal regulations stand out as basic conditions for the development of the sector. In this study, the place of digitalization processes were discussed; the structural transformation of the sector and future expectations were evaluated comprehensively.