Bal arısı (Apis mellifera) zehrinin antiinflamatuar, antinosiseptif ve antipiretik etkisi
Anti-inflammatory, antinociceptive and antipyretic effects of honey bee (Apis mellifera) venom
  1. Tez No: 963505
  2. Yazar: SEVİM KATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SİLİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, arı zehrinin (0.05, 0.2, 0.5 ve 1 mg/kg dozlarda) sıçanlarda oluşturulan inflamasyon, nosisepsiyon ve hipertermi modelleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Arı zehrinin kimyasal içeriği HPLC yöntemi ile analiz edilmiş ve zehirin % 47.70 melittin, %15.33 fosfolipaz A₂ ve %1.90 apamin içerdiği tespit edilmiştir. Akut inflamasyon modeli, %1'lik karragenan ile oluşturulmuş ve ödem hacmi % inhibisyon oranı, kanda CRP ve ESR düzeyleri ile birlikte proinflamatuar sitokinlerden IL-1β, IL-6 ve TNF-α düzeyleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of bee venom (0.05, 0.2, 0.5 and 1 mg/kg) on inflammation, nociception and hyperthermia models induced in rats were investigated. The chemical composition of bee venom was analyzed by HPLC and it was found to contain 47.70% melittin, 15.33% phospholipase A₂ and 1.90% apamin. An acute inflammation model was induced with 1% carrageenan and the % inhibition of edema volume, blood CRP and ESR levels, as well as proinflammatory cytokines IL-1β, IL-6 and TNF-α levels were measured.