Septorinoplasti operasyonlarında mınıvac kullanımının ödem ve ekimozaetkisi
The effect of minivac use on edema and ecchymosis in septorhinoplasty operations
- Tez No: 963506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KÖDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Septorinoplasti sonrası en sık görülen morbiditelerden periorbital ödem ve ekimoz, iyileşmeyi geciktirip hasta memnuniyetini azaltabilir. Bu çalışmanın amacı, lateral osteotomi hattına yerleştirilen negatif basınçlı minivac drenin bu morbiditeler üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Retrospektif, öz-kontrollü tasarımda 44 hasta incelendi. Tüm olgularda açık teknikle septorinoplasti yapıldı ve bilateral konvansiyonel internal lateral osteotomi lateral testere ve osteotom yardımıyla gerçekleştirildi. Sağ lateral osteotomi hattına subperiostal planda minivac dren yerleştirilip 24 saat tutuldu; sol taraf kontrol kabul edildi. Değerlendirmeler ameliyat sonrası 1., 2., 7. ve 10. günlerde fotoğraflar üzerinden yapıldı. Ödem ve ekimoz 0–4 ölçeğinde skorlandı, üst ve alt göz kapaklarındaki ekimoz alanı milimetrekare (mm²) cinsinden ölçüldü. Ortalama 14 ± 8 mL (0–35 mL) drenaj elde edildi. Dren uygulanan tarafta ödem, erken dönemde (1.–2. gün) anlamlı olarak daha düşüktü (p0,05). Ekimoz skorları üst göz kapağında 1. ve 2. günlerde daha düşüktü (p0,05). Alan-temelli ölçümlerde, üst göz kapağında tüm günlerde dren lehine daha küçük ekimoz alanları saptandı (1., 2., 7. ve 10. günlerin tümünde p≤0,001). Alt göz kapağında ise 1., 2. ve 10. günlerde dren lehine anlamlı fark vardı (p0,05). Spearman korelasyon analizlerinde drenaj hacmi ile ödem/ekimoz şiddeti arasında genel olarak anlamlı ilişki bulunmadı (p>0,05). Çalışmamızın bulguları, minivac drenin septorinoplasti sonrası erken dönemde periorbital ödem ve ekimozu azaltmada etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Periorbital edema and ecchymosis are among the most frequent morbidities after septorhinoplasty and may delay recovery and reduce patient satisfaction. This study aimed to evaluate the effect of a negative-pressure minivac drain placed along the lateral osteotomy line on these morbidities. In a retrospective, self-controlled design, 44 patients were analyzed. In all cases, septorhinoplasty was performed via an open approach, and bilateral conventional internal lateral osteotomies were carried out using a lateral saw and an osteotome.A minivac drain was placed subperiosteally along the right lateral osteotomy line and kept for 24 hours; the left side served as control. Assessments were performed on photographs obtained on postoperative days 1, 2, 7, and 10. Edema and ecchymosis were scored on a 0–4 scale, and ecchymosis areas on the upper and lower eyelids were measured in square millimeters (mm²). The mean drainage volume was 14 ± 8 mL (range, 0–35 mL). Edema was significantly lower on the drain side in the early period (days 1–2; p0.05). Upper-eyelid ecchymosis scores were lower on days 1 and 2 (p0.05). In area-based measurements, the upper eyelid showed smaller ecchymosis areas on all days (days 1, 2, 7, and 10; all p≤0.001). On the lower eyelid, significant differences favoring the drain were present on days 1, 2, and 10 (p0.05). Spearman correlation analyses showed no overall significant association between drainage volume and the severity of edema/ecchymosis (p>0.05). These findings indicate that minivac drain is effective in reducing periorbital edema and ecchymosis in the early period after septorhinoplasty.