Lisans programları ders bilgi paketlerinin karşılaştırmalı analizi: İlahiyat fakültelerinden Kur'an-ı Kerim ders içerikleri örneği
A comparative analysis of undergraduate program course information packages: The example of Qurʾānic course contents from faculties of theology
- Tez No: 963504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki İlahiyat Fakültelerinde okutulan Kur'an-ı Kerim ve Tecvid derslerine ait ders bilgi paketlerinin sistematik ve karşılaştırmalı analizini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Kur'an-ı Kerim eğitimi, Hz. Peygamber döneminden itibaren İslam toplumunun eğitim geleneğinin temelini oluşturmuş ve tarihsel süreç içerisinde medreselerden günümüz üniversite sistemine kadar uzanan bir kontinüite içerisinde devam etmiştir. İlahiyat fakültelerinden mezun olan öğrencilerin mesleki hayatlarında karşılaştıkları yeterlilik farklılıkları, bu derslerin ders bilgi paketlerindeki tutarsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Bu durum, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlarda görev yapacak mezunların mesleki donanımlarında farklılıklar oluşturmakta ve eğitimin niteliğini olumsuz etkilemektedir. Araştırmanın kapsamı, öğrenci kontenjanları açısından en yüksek beş üniversite ile sınırlandırılmıştır: Marmara, Atatürk, Süleyman Demirel, Necmeddin Erbakan ve Uludağ Üniversiteleri. Bu sınırlandırma, çalışmanın tutarlılığını ve isabetliliğini sağlamak amacıyla yapılmıştır. İnceleme, Arapça hazırlık, lisans zorunlu ve lisans seçmeli Kur'an-ı Kerim dersleri ile sınırlı tutulmuş, lisansüstü dersler çalışma kapsamına dahil edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to conduct a systematic and comparative analysis of course information packages for Quranic Studies and Tajweed courses taught in Faculties of Theology in Turkey. Quranic education has formed the foundation of Islamic society's educational tradition since the time of the Prophet Muhammad and has continued within a continuity extending from madrasas to today's university system throughout the historical process. The competency differences that graduates of theology faculties encounter in their professional lives stem from inconsistencies in the course information packages of these subjects. This situation creates differences in the professional qualifications of graduates who will serve in institutions such as the Presidency of Religious Affairs and the Ministry of National Education, negatively affecting the quality of education. The scope of the research is limited to the five universities with the highest student quotas: Marmara, Atatürk, Süleyman Demirel, Necmeddin Erbakan, and Uludağ Universities. This limitation was made to ensure the consistency and accuracy of the study. The examination was restricted to Arabic preparatory, undergraduate compulsory, and undergraduate elective Quranic Studies courses, while graduate courses were not included in the study scope. Detailed analysis of regional and local differences is among the limitations of the study.